آذربایجان غربی

نفرت از تروریسم در خوزستان

  • یکشنبه, مهر 01 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

همزمان با هفته دفاع مقدس و برگزاری رژه نیروهای نظامی در سراسر کشور به همین مناسبت، حمله تروریستی وحشیانه در اهواز، برای همه ایرانیان به‌ویژه مردم اهواز، یادآور خاطرات جنگ هشت ساله صدام و 36 کشور جهان علیه ایران است.

حمله تروریستی که به گفته برخی توسط گروهک تروریستی الاحوازیه و همچنین داعش صورت گرفته است، نشان داد که دشمنان ایران و تروریست‎ها همچنان به دنبال ناامنی در منطقه و چه بسا در کشورمان هستند. این حملات در اهواز -که مردم آن با دستان خالی به دفاع از این مرز و بوم در دوران دفاع مقدس پرداخته‎اند- رخ داد. حادثه‎ای برنامه‌ریزی شده که به دنبال تفرقه‎افکنی در میان گروه‎های قومی مختلف است به ویژه از سوی گروهی رخ داده است که هیچ ریشه و پایگاهی در خوزستان ندارد. ضمن اینکه این حمله تروریستی در آستانه سفر رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک صورت گرفته و البته جامعه بین‎المللی و تمام کشورها این حمله را محکوم کردند. در این راستا «آرمان» با محمد کیانوش‌راد نماینده مردم اهواز در مجلس ششم گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

حمله‎ای تروریستی در اهواز به مراسم رژه نظامی که به مناسبت دفاع مقدس در حال برگزاری بود، صورت گرفت، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

اقدام شوم به رگبار بستن مردم، بار دیگر نه تنها خاطرات تلخ حملات وحشیانه حزب بعث عراق به خوزستان را زنده کرد بلکه ضرورت هوشیاری، انسجام و همبستگی بیش از گذشته جامعه خوزستان را یادآور ساخت. انبوه مشکلات فعلی در خوزستان به رغم نارضایتی‎های موجود، خط اصلی حفاظت از تمامیت ارضی ایران و دفاع همه جانبه از مصالح کشور را در میان مردم به نسیان نخواهد برد. سابقه تاریخی و طولانی مبارزه با انگلیس، توسط عشایر منطقه در نهضت مشروطیت ایران و همبستگی ملی در نهضت ملی شدن نفت در خوزستان و ایستادگی تمام‌قد خوزستان در برابر شرارت‎های بعث صدامی، با نام واهی دفاع از قوم عرب خوزستان، در حافظه جمعی مردم خوزستان ثبت و ضبط گردیده است. ایران و دفاع از تمامیت ارضی آن، مفهومی درونی شده و تثبیت شده در ذهنیت جامعه خوزستان و ساکنان خوزستان، اعم از عرب و غیر عرب آن است. مردم ایران مقاومت و مقابله دلیرانه مردم خوزستان را با دستان خالی، در بستان، هویزه و خرمشهر از یاد نبرده‎اند. حرکت تروریستی اخیر در اهواز و به رگبار بستن مردم بی‎دفاع، بدون تردید، هیچ ریشه‎ای در جامعه عرب خوزستانی ندارد. اعراب خوزستان نیز بارها مخالفت خود را با تقدیم شهدا و جانبازان و جان برکفان در مقابله با چنین گروه‎هایی نشان داده‎اند.

نقش برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

عوامل این حرکت وحشیانه تروریستی، بدون تردید، وابسته به سرویس‎های بیگانه بوده و انگشت اتهام به سوی عربستان و داعش است. انگیزه چنین تحرکات کوری از سوی تروریست‎ها هرچه باشد، نتیجه آن افزایش انسجام و همبستگی ملی در خوزستان است. سعی این گروه در آن است که نشان دهد خوزستان ناامن و در معرض و یا در آستانه وقوع تحرکات نظامی و شورش‌های مسلحانه داخلی و مردمی است.

سوابق گروهک تروریستی الاحوازیه و اقدامات آن به کجا باز می‎گردد؟ آیا می‎توان اقدامات آن را به گونه‎ای در راستای اقدامات تروریستی داعش دانست؟

گروه موسوم به الاحوازیه، که مسئولیت این اقدام را برعهده گرفته و یا از آن استقبال و حمایت کرده است، فاقد هرگونه پایگاه اجتماعی مردمی در خوزستان است. سابقه گروه الاحوازیه، وابستگی به سیاست‎های حزب بعث عراق و صدام بود و اکنون نیز عامل و مجری سرویس‎های منطقه‎ای و در راستای سیاست‎های داعشی است. این گروه همواره با اقدامات خرابکارانه و تروریستی خود را مطرح کرده و هیچ‌گاه با حمایت از سوی عشایر عرب رو‌به‌رو نشده است. حتی برخی روشنفکران عرب مخالف جمهوری اسلامی هم از این گروه حمایتی نکرده‎اند. برداشت‌های سطحی و سراسر اشتباه و مجعول از تاریخ معاصر ایران و خوزستان، ابزاری بودن و وابسته بودن آنها را بیشتر مشخص می‎سازد.

پایگاه اصلی این گروهک تروریستی وابسته به کجاست و اقدامات آن‎ها در چه راستایی صورت می‎گیرد؟

اگر در سازمان سیاسی خلق عرب، در ابتدای انقلاب ۵۷ که آن نیز وابسته به حزب بعث عراق بود و همچنین تحت هدایت کنسولگری عراق در خرمشهر اداره می‎شد و ادعای خودمختاری یا تجزیه‎طلبانه نیز داشت، وجوهی از اندیشه اشتباه و خائنانه در آن مشهود بود، اما در جریان الاحوازیه جز وابستگی عملیاتی به سرویس‎های بیگانه، ترور و خرابکاری چیز دیگری مشاهده نشده است. به همین دلایل نه تنها در میان غیرعرب‎ها بلکه در میان جوانان عرب و حتی جریانات هویت طلب نیز منفور هستند. مردم خوزستان با پشت سر گذاشتن تجربه دفاع مقدس و ایستادگی عشایر عرب در برابر دشمنان متجاوز بعثی و حضور همه اقوام ایرانی در پاسداری از تمامیت ارضی ایران، در برابر هرگونه تحرکات تجزیه‌طلبانه خواهند ایستاد. تحرکات تروریستی این گروه، پایگاه و جاپایی در جامعه خوزستان ندارد و صرفا جریانی به استخدام درآمده سرویس‎های خارجی است و نسبتی با مطالبات مردم عرب خوزستان و یا سایر اقوام ندارد. به همین دلیل این اقدام تروریستی حتی از سوی برخی مخالفان جمهوری اسلامی نیز محکوم شده است.

با توجه به همزمان شدن حملات تروریستی اهواز با هفته دفاع مقدس و همچنین با توجه به اینکه این حرکت تروریستی در آستانه سفر آقای روحانی به نیویورک صورت گرفته، چه تحلیلی از این همزمانی می‎توان داشت؟

حمله تروریستی و کور برخی عوامل وابسته به سرویس‎های بیگانه و همچنین ادعاهای مجعول و واهی آنها، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و به شهادت رسیدن جمعی از مردم و نیروهای نظامی، نفرت و نفرین مردم خوزستان را برانگیخت. این اقدام تروریستی در آستانه سفر آقای روحانی به نیویورک، دیگر جامعه جهانی را در برابر سیاست‎های دوگانه و فریبکارانه برخی کشورها، از جمله آمریکایی‎ها و اعضای شورای امنیت قرار خواهد داد. حمایت برخی از کشورهای عربی منطقه‎ای از گسترش تروریسم و داعش‎، امری غیر قابل کتمان در نزد افکار عمومی است و امروز رد پای این دخالت‌ها به روشنی آشکار و هویداست. موضع‎گیری روشنگرانه روحانی در سازمان ملل می‌‎تواند در ترسیم چهره واقعی حامیان تروریسم و داعش در اجماع جامعه جهانی و در حمایت از مواضع ایران موثر باشد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها