آذربایجان غربی

روحانی و اصلاح‌ طلبان

  • شنبه, مهر 14 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

صادق زيباكلام: پس از دیدار اخیر اصلاح‌طلبان با رئیس جمهور در پاستور برخی بر اعتقادند که می‌توان به افزایش دیدار جریان اصلاحات و روحانی و در نتیجه تغییر مواضع رئیس جمهور نسبت به اصلاحات امیدوار بود. اما واقعیت امر این است که نزدیکان روحانی هرگز اجازه افزایش این دیدارها میان اصلاح‌طلبان و روحانی را نخواهند داد.

در حالی که اگر نزدیکان روحانی و رئیس جمهور به عقبه سیاسی همان 24 میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم باز گردند درمی یابند که این سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان بود که منجر به ایجاد موج 24میلیونی و پیروزی رئیس جمهور در انتخابات 96 شد. زیرا اگر به طور مثال اصلاح‌طلبان اعلام می‌کردند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند و مردم را نیز به حمایت از روحانی دعوت نمی‌کردند در این صورت کسی از آن 24 میلیون در انتخابات شرکت نمی‌کرد و روحانی در بهترین حالت بیش از پنج‌میلیون رای هم نداشت و در نتیجه امروز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران بود.

بنابراین واقعیت امر بر این است که پیروزی روحانی مدیون و مرهون اعتبار و سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان است. از سویی برخلاف آنچه که اصولگرایان می‌گویند و مدعی اند که اصلاح‌طلبان برای سهم خواهی از روحانی حمایت کردند تا در کابینه وزیر و استاندار و ... داشته باشند باید اذعان داشت که چنین نبود بلکه اصلاح‌طلبان با همه وجود در پشت روحانی قرار گرفتند صرفا به این دلیل که برای اعتلا و پیشرفت کشور چاره دیگری نبود مگر اینکه اجازه پیروزی به رئیسی را ندهیم تا مجددا مجموعه اعضای دولت احمدی نژاد دوباره زمام امور کشور را به دست بگیرند.

بنابراین، اصلاح‌طلبان برای اینکه کشور دچار مسائل ناشی از هشت سال حاکمیت اصولگرایان نشود با همه وجود در پشت روحانی قرار گرفتند و نه برای اینکه چند وزیر در دولت و استاندار در استان‌ها داشته باشند. اما در کنار پیشرفت کشور صد البته این جریان انتظار داشت که در کابینه روحانی زنان و اقوام هم حضور داشته باشند اما متاسفانه این اتفاق نیفتد. با این همه همچنان اصلاح‌طلبان به حمایت خود از روحانی ادامه دادند اما در مقابل روحانی خود را از اصلاح‌طلبان و بدنه اجتماعی 24 میلیون
رای اش جدا کرد و در مقابل به سرعت به اصولگرایان نزدیک شد. رئیس جمهور در مقاطعی حتی هوای اعضای جبهه پایداری را هم داشت که مبادا سخنی بگوید که منجر به کدروت خاطر اصلاح‌طلبان شود. اما به همان موازت که به اصولگرایان نزدیک شد به همان میزان سقوط پایگاه اجتماعی او هم آغاز شد. امروز نظرسنجی‌ها درباره حسن روحانی نتیجه عکس دارد . زیرا تعداد قابل توجهی از همان 24میلیون امروز که از رای خود به روحانی پشیمان هستند.

اما اصلاح‌طلبان با توجه به فاصله گرفتن روحانی از مردم، ضعف دولت در عملکرد و ریزش آرا باید تصمیم سرنوشت شان را درباره روحانی می‌گرفتند یا باید درعین انتقاد از روحانی همچنان با او می‌ماندند و در عین حال پایگاه اجتماعی شان را حفظ نگاه دارند یا برعکس اصلاح‌طلبان می‌گفتند که تغییر مسیر روحانی و عدم تحقق وعده‌های دولت به این جریان ربطی ندارد زیرا دولت در دست اصلاحات نیست. برخی از اصلاح‌طلبان گزینه دوم را انتخاب کرده و عملا دست خود را از روحانی شستند. اما برعکس عده‌ای هم همچنان می‌گفتند که ما به مردم متعهد هستیم و این ما بودیم که از مردم برای حضور در انتخابات دعوت کردیم. به همین دلیل نمی‌توان به مردم پشت کرد و گفت که به ما مربوط نیست.

روحانی علیرغم حمایت اصلاح‌طلبان از خود همچنان به دنبال همان روند قبل بود تا اینکه سرانجام رئیس جمهور مجبور به تشکیل جلسه با اصلاح‌طلبان شد. دیداری که نشان می‌دهد روحانی امروز متوجه وخامت اوضاع و سقوط وحشتناک پایگاه مردمی خود و اصلاح‌طلبان شده است. بنابراین هر کشوری برای برون رفت از موقعیت‌های سخت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی چاره ای جز جلب حمایت مردم از خود ندارد این قاعده کلی شامل حال دولت روحانی هم می‌شود. به عبارتی ایران باید برای عبور از مشکلات و ایستادگی در برابر فشار ترامپ مردم را همراه خود داشته باشد.

امید می‌رود که روحانی و تمام تصمیم‌گیران متوجه شده باشند بدون حمایت مردمی نمی‌توان در برابر فشارهای آمریکا ایستادگی کرد. فارغ از هر چیز، روحانی امروز دریافت اگرچه محبوبیت اصلاحات به دلیل حمایت از روحانی تا اندازه‌ای دچار کاهش شده است، اما به هر حال در شرایط کنونی بازهم اصلاح‌طلبان تنها جریانی هستند نسبت به سایر جریان‌ها همچنان از درجه بالایی از اعتبار مردمی برخوردارند. به‌همین دلیل روحانی سعی می‌کند از این باقیمانده اعتبار مردمی اصلاحات استفاده کند و به نحوی درصدد انتقال این پیام به اصلاحات است که من همان روحانی اردیبهشت ماه 96 هستم و همچنان قرار است با یکدیگر همکاری کنیم. در نهایت اصلاح‌طلبان باید این فرصت را مغتنم دانسته و از روحانی بخواهند که مطالبات فراموش شده و به بایگانی رفته مردمی را به جریان بیندازند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها