آذربایجان غربی

ضرورت تکرار نشست دولت و اصلاح‌ طلبان

  • شنبه, مهر 14 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مصطفي كواكبيان: روز چهارشنبه حسن روحانی دیداری را با اصلاح‌طلبان داشت که در این جلسه مباحث مهمی مطرح شد. یکی از بحث‎های مهم، این بود که دفتر رئیس‎جمهور ارتباط چندانی با اصلاح‎طلبان مجلس ندارد.

در این دیدار بسیاری از مطالبات دولت و اصلاح‎طلبان از یکدیگر مطرح شد و از سوی برخی از حاضران، گلایه‎هایی نیز مطرح شد مبنی بر اینکه چرا رئیس‎جمهوری بعد از انتخابات اردیبهشت 96 چندان ارتباطی با احزاب اصلاح‎طلب ندارد یا در مورد بهبود وضعیت اقتصادی و فرهنگی، هیچگونه مشورتی با اصلاح‌طلبان صورت نمی‎گیرد یا چرا رئیس‎جمهوری در برابر برخورد دستگاه‌ها با اعضای شوراهای اسلامی برخی شهرها همچون آقای حاجتی در شیراز سکوت می‎کند یا چرا برای رفع محدودیت‎های رئیس دولت اصلاحات اقدام جدی صورت نمی‎دهد و ده‌ها مورد دیگر نیز در این جلسه بیان شد که البته آقای روحانی نیز از اقدامات صورت گرفته در زمینه‎های مختلف توضیحاتی ارائه داد و از محذورات گوناگون خویش سخن گفتند.

همچنین به برخی گلایه‎های رئیس‎جمهوری از عملکرد مجلس در خصوص دولت پاسخ داده شد و با صراحت به آقای روحانی گفته شد که دفتر رئیس‎جمهور چندان ارتباطی با اصلاح‎طلبان مجلس ندارد و آنگونه که تماس‎های رئیس‎جمهور با رئیس و سایر نمایندگان مجلس انجام می‎شود، با فراکسیون امید چنین تماس‎هایی صورت نمی‎گیرد.

البته فراکسیون امید در خصوص پاسخ‎های رئیس‎جمهور به موارد پنجگانه استیضاح و همچنین ضرورت تفکیک برخی وزارتخانه‎ها رأی مثبت داد. اما بسیاری از نمایندگان عضو فراکسیون معتقدند که این جاده، یکطرفه است و به‌رغم آنکه قرار بود کمیته‎ای برای تعامل دولت و فراکسیون تشکیل شود هنوز از این کمیته خبری نیست. ‎

همچنین به رئیس‎جمهور گفته شد که همگی سفرای کشورهای اروپایی از سخنرانی جنابعالی در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار رضایت کردند و به تداوم برجام اصرار داشتند اما در خصوص برخی خواسته‎های خود نیز تاکید کرده و برای برقراری ارتباط مالی و پولی از طریق سیستم بانکی و تصویب موضوعات مربوط به FATF از جمله لایحه CFT اصرار داشتند.

همچنین پیروزی دیپلماتیک و حقوقی ایران در دیوان بین‎المللی دادگستری به رئیس‎جمهور تبریک گفته شد و بر این مساله تاکید شد که‌ ای‌کاش صداوسیما، این پیروزی تاریخی ایران در دادگاه لاهه را برجسته می‎کرد. گرچه ممکن است اجرایی شدن حکم این دادگاه برای دستیابی به حقوق ملت ایران، طولانی یا حتی بی‎سرانجام باشد اما اصل اینکه دعوای ایران در این دادگاه پذیرفته شده و این دادگاه صلاحیت خود را در این موضوع قطعی اعلام کرده و ضمنا حکم موقت صادر کرده است، بسیار حائز اهمیت است.

البته به موارد دیگری از مشکلات مربوط به تعامل دولت و مجلس نیز اشاره شد. از بلاتکلیف‌بودن دو وزارتخانه که چندین سازمان تحت پوشش دارند، از نداشتن سخنگوی دولت و ناهماهنگی درونی بین وزارتخانه‌ها نکاتی مطرح شد و اینکه قطعا افکار عمومی مشکلات دولت را به پای اصلاح‎طلبان می‎نویسد، پس اصلاح‌طلبان تمایل دارند که این مشکلات برطرف شود.

مثلا در مورد لایحه CFT آقای عراقچی رضایت خود را برای مسکوت گذاشتن دو‌ماهه این لایحه به رئیس مجلس اعلام کرد و هرچه به ایشان گفته شد که چرا در زمانی که این لایحه در شرایط رأی آوردن است به صحبت‎ها در این زمینه توجه نمی‎شود، فایده‎ای نداشت. البته این نکته هم به آقای روحانی یادآوری شد که دولت نباید به توسعه سیاسی بی‎توجه باشد و برای جلوگیری از برخی عملکردهای تند برخی احزاب، بخواهد همه احزاب را به مرخصی بفرستد.

بلکه دولت باید جامعه را به سمت انتخابات حزبی سوق دهد که البته رئیس‌جمهوری ضمن پذیرش آن، اذعان کردند که ممکن است دولت فراحزبی و فراجناحی دارای امتیازاتی باشد اما این را هم پذیرفتند که دولت حزبی بهتر می‎تواند برخی امور را ساماندهی کند.

کما اینکه در مورد بلاتکلیفی لایحه جامع انتخابات یا نظام اطلاع‎رسانی، بسیار شفاف مطرح شد که با این وضعیت نمی‎توان چندان به مشارکت گسترده مردم در برخی انتخابات پیش‎رو امیدوار بود. همچنین از طرح جمهوریت سوم نیز بحثی مطرح شد و از آقای روحانی درخواست شد که چنین جلساتی حداقل هر دو ماه یک‎ بار برگزار شود تا برخی سوءتفاهم‌ها و چالش‌های پیش رو به‌نفع مصالح ملی و منافع مردم برطرف شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها