آذربایجان غربی

اصلاح مستمر امور؛ لازمه پیشرفت امروز و فردا

  • یکشنبه, مهر 08 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

غلامرضا انصاری: امروز شرایط داخلی، بین‌المللی و تاریخی جهان به هیچ عنوان اجازه بهم ریختگی اجتماعی نمی‌دهد و از سویی شورش یا انقلاب را تجویز نمی‌کند. دوران کنونی رادیکالیسم را نمی‌پسندد و در نزد افکار عمومی قابل پذیرش نیست.

بنابراین با توجه به حداقل امکانات زیستی در جهان که حتی اگر نیم درجه دیگر حرارت کره زمین بالا برود، امکان زیست را حداقل در بخشی از کره زمین با خطر روبه‌رو خواهد کرد، استفاده حداکثری از حداقل امکانات و بهره‌وری بالا و توجه به حقوق اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مورد توجه جدی جامعه جهانی است.

در چنین شرایطی که جهان و البته ایران دچار آن است، وجود مستمر اصلاحات لازم و ضروری می‌نماید. هویت اصلاح‌طلبی و پدیده اصلاح‌طلبی به‌عنوان یک جنبش اجتماعی در 100 سال گذشته، عنایت جدی به اصلاح ساختار داشته است و در عرصه یا پروسه‌ای که اصلاح‌طلبی دچار چالش شده و با شخصیت‌های اصلاح‌طلب منزوی شده‌اند، جامعه‌ ایران دچار بزرگترین مشکلات شده است.

چه در دوره مشروطه اول و دوم و یا پس از حوادث 28 مرداد سال 32، اتفاقات زیادی رخ داده است که به نفع جامعه ایرانی تمام نشده است. بنابراین آن روز کسانی که مصلحت جامعه و سرافرازی مردم را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دهند، باید ملتزم به اصلاحات و اصلاح‌طلبی مستمر در بستر چارچوب‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی باشند.

در چنین فضایی نگاهی که رهبر جریان اصلاحات و مجموعه نیروهای اصلاح‌طلب، حرکت مستمر در این راه است. هدف هم اصلاحات در جامعه و رو به جلو رفتن کشور و همچنین درجا نزدن کلیت اصلاحات است. اگر زمانی به روزمرگی مبتلا شده و به توجیه ناملایمات جامعه دست زده شود، قطعا چنین اندیشه‌ای در ذات خود یک اندیشه و نگرش اصلاح‌طلبی نخواهد داشت.

واضح است که بخشی از انتقادات مردم، جوانان و اندیشمندان کشور از وضع موجود و یا جریان اصلاحات، کاملا بجا، صحیح و منطقی است. از سویی به طور قطعا در شرایط کنونی، انبساطی که در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی ایجاد شده، مداخلات آشکار و پنهان دولت موازی یا پنهان روی می‌دهد، یکی از نکاتی است که حرکت اصلاح‌طلبی و دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانه را قطعا با چالش روبه‌رو می‌کند.

پرداختن به دغدغه‌های خردمندان و اندیشمندان و نخبگان جامعه، منتج به باز شدن فضای سیاسی و ایجاد همبستگی و انسجام ملی خواهد شد. توجه به سرمایه‌های اجتماعی و منابع قابل اتکای داخلی در تمام حوزه‌ها، می‌تواند در رفع چالش‌ها و حرکت رو به جلو جامعه و امید به آینده، فصل را به سمت توسعه و پیشرفت هدایت کند.

اتفاقاتی که در حوزه اقتصادی و معیشتی رخ داده و شرایطی که در جامعه و مردم وجود دارد، بحث اعتماد عمومی جامعه را مخدوش کرده است. بنابراین دولت، مسئولان، اندیشمندان و تصمیم‌گیران باید به شرایط موجود توجه بیشتری کنند و به اصلاحات در جامعه تن دهند.

اگر بحران در جامعه رو به عدم کنترل شدن برود و مشکلات وجه دیگری به خود بگیرد، امید به اصلاح امور از بین خواهد رفت و شرایطی به‌وجود خواهد آورد که برای کشور و مردم این شرایط نامطمئن خواهد بود. بنابراین شرایط اصلاحی در جامعه‌ باید مستمرا پیگیری شود و اصلاح صورت پذیرد تا آیندگان و فرزندان فردای ایران هزینه اشتباهات امروز مسئولان و تصمیم‌سازان را نپردازند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها