آذربایجان غربی

اقوام، ذخایر انقلاب اسلامی

  • شنبه, مهر 07 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

علی یونسی: در اول دفترلازم می‌دانم ضمن درود به روح شهدای مظلوم حمله تروریستی اخیر در اهواز و تسلیت به خانواده‌های آنان و تمامی ملت ایران و اقوام و مذاهب گوناگون کشور، آرزو نمایم که ایران عزیز و ملت بزرگ‌مان دیگر شاهد وقوع چنین اتفاقاتی نباشد.

1- عملیات تروریستی و حمله به مراسم سمبلیک و مناسبتی نظیر آنچه در اهواز رخ داد، قطعاً فاقد هر نوع ارزش نظامی و سیاسی است و عاملان آن هدفی جزایجاد ناامنی و از میان بردن احساس امنیت، در جامعه نداشته‌اند. این گونه عملیات‌های کور البته همواره دو نتیجه اصلی را با خود به همراه داشته و آن را تقویت کرده است. نخست اینکه هوشیاری ویژه در میان سازمان‌ها و نهادهای امنیتی و نظامی و غیره را تقویت و آنها را آماده‌تر کرده و دوم اینکه مردم نیز بشدت و با انگیزه حفظ امنیت ملی و تقویت ثبات، به سمت همکاری نزدیک‌تر با دولت و حکومت و نهادهای مسئول گام برداشته و با وحدت و انسجام ملی، هرگونه توطئه را ناکام گذاشته‌اند. چنانکه روز دوشنبه شاهد این انسجام در مراسم تشییع پیکر شهدا و جانباختگان حادثه اهواز بودیم.

2- این نخستین باری نیست که شهروندان ایرانی آماج خشن‌ترین نوع حملات تروریستی قرار می‌گیرند. از ابتدای پیروزی انقلاب، در برهه‌های گوناگون، شاهد وقوع چنین حوادثی بوده ایم؛ حوادثی که هم عالی رتبه‌ترین مقام‌های کشور و هم مردم عادی را هدف قرار داده است. اما همانند حادثه تروریستی اهواز، هیچ کدام از این اقدام‌های تروریستی و فشارهای ضدحقوق بشری کشورهای مدعی حقوق بشر، در عزم نظام و اراده ملت ایران، کوچک‌ترین خللی وارد نکرده است. به نظر می‌رسد، این قبیل تحرکات، بخشی از پازل توطئه بزرگ از قبل طراحی شده است و منشأ آن، آشوب‌های دی ماه و سپس تحریم‌های گسترده خارجی، جنگ روانی در شبکه‌های خبری و مجازی رقبای ایران و همچنین، عملیات‌های تروریستی در کردستان بوده و احتمال می‌رود که در مناطقی دیگر از کشور نیز برای تکمیل این پازل، به وقوع بپیوندد. لذا بیداری حکومت و مردم و تقویت همکاری بیشتر را می‌طلبد.

3- آنچه تروریسم را در سال‌های اخیر با گذشته متفاوت می‌کند، هدایت، راهبری و مدیریت کلان این گروه‌ها و این قبیل اقدام‌های ضدبشری و ماجراجویانه از سوی برخی کشورهای منطقه و قدرت‌های حامی آنان است. امروز شاهد هستیم که مثلث عربی-عبری و غربی آشکار و پنهان علیه جمهوری اسلامی و شهروندان آن فعال شده و ابایی هم از بیان عمومی آن ندارند و لذا از آنجا که آنان خود را فاقد توانایی رویارویی سیاسی مستقیم با اراده یک ملت می‌بینند، از سر استیصال سیاست تقابل غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند؛ تقابلی که گروهک‌های تروریستی تجزیه طلب و ضدملی و به تعبیری مزدور، به نیابت از این مثلث، ایفای نقش می‌کنند و جالب اینکه دولت کنونی ایالات متحده و برخی مقام‌های آن و برخی کشورهای عربی پشتیبان این اعمال غیرانسانی، حتی در لفظ و ظاهر هم حاضر به محکوم کردن چنین اعمالی نیستند و برخی رسانه‌های آنان نیز، این سکوت در برابر تروریسم را پشتیبانی تبلیغاتی و خبری می‌کنند.

4- وقایع تلخی مانند شنبه خونین اهواز نشان می‌دهد که هم کشورهای تشکیل دهنده آن مثلث و هم گروهک‌های عامل و مباشر، ایران قدرتمند را تکه‌پاره و تجزیه شده و مردم ایران را محروم از ثبات و امنیت می‌خواهند. آنان تا آنجا پیش رفته‌اند که اگر تا دیروز نیات خود را پنهان می‌کرده‌اند، امروز آشکارا عنوان می‌کنند که هدف غایی سیاست‌های قلدرمآبانه شان، تهدید و تحدید تمامیت ملی و ارضی ایران است. هرچند این اظهارات و تحرکات، ناشی از شتابزدگی و توهم مقام‌های این کشورها است که آنان را ناشیانه متقاعد به زیر پا گذاردن اصول روابط بین‌الملل می‌کند.

5- قدر مسلم جمهوری اسلامی ایران به خوبی توانسته بر این روند و جریان‌ها مسلط شود و زین پس نیز تروریست‌ها و کشورهای حامی آنان از چنین اقدام‌های کوری طرفی نخواهند بست. اما نکته اینجا است که تنبیه و برخورد قاطع و پشیمان‌کننده با تروریست‌ها و حامیان آنان، قطعاً حق طبیعی ملت ایران است و آنان را باید از این رفتار خشن و کور پشیمان کرد. در عین حال، دیپلماسی ضد تروریسم و دیپلماسی عمومی و شفاف کردن پشت پرده اینگونه اقدام‌های ضد امنیت کشورها و امنیت منطقه و جهان، نیز در این مرحله اهمیت بسزایی پیدا می‌کند و لذا مسئولیت و مأموریت تصمیم گیران و دستگاه‌های ذیربط در این حوزه را سنگین‌تر می‌کند.

6 - در این میان انتظار می‌رود حاکمیت، اعم از دولت و سازمان‌های اجرایی در جهت محرومیت زدایی از مردم خوزستان و توجه بیشتر به مطالبات مردم عزیز این منطقه و سایر مناطق مشابه و بویژه هموطنان عزیز عرب زبان، اقدام‌های عاجل تری به عمل آورند و نیازهای طبیعی و قانونی آنها را درباره اشتغال و انتصابات و رفع محرومیت و تبعیض، عملاً مورد توجه قرار داده و در تحقق آن، تسریع کنند. دولت همچنین باید با اطلاع‌رسانی منسجم، اقدام‌های اجرایی و توسعه‌ای اساسی را که در خوزستان و بسیاری مناطق مرزی کشور آغاز کرده معرفی کند و مردم را در جریان قرار دهد.

7- اصلی‌ترین نکته که باید به‌طور جدی مورد توجه مسئولان کشور و حتی همه کشورهای پیشقدم منطقه برای مبارزه با تروریسم باشد، توجه به نقش ویژه اسرائیل در این ناامنی‌ها و توسعه و تقویت تروریسم در منطقه و در میان کشورهای اسلامی است. از نظر ما آنچه که در ایران، اتفاق افتاد، این نوع ناامنی و موارد مشابه که در کشورهای همسایه نیز وجود دارد، ریشه‌اش در اسرائیل و دولت افراطی آن است و متأسفانه برخی از کشورهای عرب منطقه نیز با آنان همکاری می‌کنند. یکی ازاهدافی که اسرائیل دنبال می‌کند ایجاد جنگ قومی و مذهبی در همه کشورهای منطقه و بخصوص ایران است. لذا مسئولان در جمهوری اسلامی ضمن آگاهی بخشی به افکار عمومی، باید با درایت لازم، هرگونه بهانه را از دست دشمنان بگیرند و آنان را خلع سلاح تبلیغاتی کنند.

8- تجربه‌ام در این سال‌های طولانی در ارتباط با بخش‌های مختلف کشور، بخصوص مناطق قومی نشین؛ مرا به این نتیجه مشخص رسانده که توجه ویژه و عملی به این نقاط، تا حدود زیادی مانع از تسلط و رسوخ پدیده احساس تبعیض و احساس ناامنی، به میان مردم این مناطق است. لذا باید هم مشارکت همه نخبگانشان را در مدیریت سطوح بالا ومیانی کشور جدی گرفت و هم تلاش‌های بیشتری در محرومیت زدایی در این استان‌ها معمول داشت.

9- امام راحل بارها فرمودند که اقوام ایرانی به تعبیری ذخایر انقلاب هستند و از سویی سرمایه اصلی ما، انسجام و وحدت ملی است. برای تقویت و استمرار این انسجام و وحدت، باید تلاش‌های صورت گرفته را افزایش داده و کشور را در مقابل هرگونه تعرض و توطئه بیمه کنیم.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها