آذربایجان غربی

موازی‌ کاری؛ آفت بزرگ

  • دوشنبه, شهریور 26 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مرتضی مبلغ: دستگاه‌های موازی یا دولت سایه در کنار دولت مستقر، موضوع جدیدی نیست. سالیان سال است که مطرح است و مشکلات و خسارات آن نیز تذکر داده شده است. دولت موازی یا دولت سایه خود را به وضوح در عرصه اجرایی کشور نشان داده است.

نکته مهم در اینجا این است که بحث دولت موازی به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ایشان با نمایندگان مجلس خبرگان باز می‎گردد. ایشان صریحا به این موضوع اشاره کردند که دولت باید کارهای خود را انجام دهد و هیچ دستگاه موازی با آن تشکیل نشود.

وقتی موضوع به این حد رسیده است دارای اهمیت است. نکته قابل تامل دیگر این است که رهبر انقلاب در ملاقات با اعضای مجلس خبرگان، این سخنان را مطرح کردند که مجلس خبرگان بیانیه‎ای را در اجلاس خود در مورد دولت مطرح کرده بود. همچنین کارگروهی را برای نظارت و پیگیری دولت و موضوعات اقتصادی تشکیل دادند.

اینکه رهبری در این جلسه، این نکته را مطرح کردند، علی‌القاعده به نظر می‎رسد که تعریضی به چنین کاری بوده است. به هرحال بنده اعتقادم بر این است که وقتی مقام رهبری به صورت مستقیم وارد موضوع شدند، می‎تواند طلیعه تغییر و تحول مثبت و سازنده در این موضوع مهم، پرمناقشه و خطرساز برای کشور باشد. وقتی که ایشان مطالبی را مطرح می‎کنند، دستگاه‌ها به‌گونه‌ای مکلف هستند که این دستورات را اجرا و عمل کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد تغییر و تحول سازنده در کشور رخ می‌دهد.

مصادیق کارهای موازی با دولت در عرصه‎های مختلف خود را در طول سالیان گذشته نشان داده است که از مهم‌ترین آن، به سیاست خارجی کشور می‎توان اشاره داشت. در سیاست خارجی مشکلات بسیاری وجود دارد. این در حالی است که سیاست خارجی باید یک فرایند منسجم، یکدست و کاملا کارشناسی و حساب شده باشد به این دلیل که مربوط به عرصه بین‎الملل است و تابلوی جمهوری اسلامی را در عرصه‎های مختلف جهانی به نمایش می‎گذارد.

بنابراین در عرصه بین‎الملل نمی‎توان صداهای مختلف، تابلوهای متفاوتی را ارائه دهیم، زیرا این موارد به شدت در مسائل مربوط به امنیت ملی و مناسبات بین‎المللی تاثیرگذار است. متاسفانه همگان شاهد هستند که برخی حرکات موازی رخ می‎دهد. گاهی برخی اقداماتی را انجام می‎دهند که سازگاری لازم را با سیاست خارجی ندارد.

حتی در داخل کشور نیز برخی نهادها اقداماتی را انجام می‎دهند که این اقدامات مخل سیاست خارجی است و می‎تواند چهره جمهوری اسلامی را نامناسب جلوه دهد و بهانه‎هایی را به دست مخالفان و دشمنان جمهوری اسلامی بدهند. هماگونه که اتفاقات عدیده‎ای در این زمینه افتاده است و مشکلات بسیار جبران‎ناپذیری را برای کشور فراهم کرده است؛ یک مساله این است.

موضوع دیگر، مسائل مربوط به امنیت داخلی است. در این زمینه هم به دلیل اینکه مسئولیت این امور برعهده دولت است، دستگاه‌های موازی دیگر، تاکنون اقدامات گوناگونی را انجام دادند که آسیب‌زا بوده است. گاه شاهدیم که میان برخی دستگاه‌ها تداخل وظایف وجود دارد. این مسائل به کشور آسیب وارد می‎کند.

متاسفانه در بخش‎های رسانه، فرهنگ و اقتصاد و امثال اینها به شکل گسترده، همگان شاهد این حرکات موازی بودند به‌ویژه دستگاه‌هایی که وظیفه‎ای در امور اقتصادی و غیره ندارند. امیدواریم هرچه سریع‎تر، دستگاه‎هایی که به نحوی در پاره‌ای مواقع کار موازی انجام می‎دادند، دیگر رعایت کنند.

بنابراین به جای اینکه به موازی کاری با دولت بپردازند، به دولت در راستای اجرای سیاست‎ها کمک کنند. اگر نقطه نظرات سازنده‎ای نیز دارند با مطرح کردن آن نقطه نظرات در محافل و نهادهای برنامه‎ریز دولتی، سعی کنند که از این طریق، کارها را پیش ببرند و در نهایت به دولت اجازه دهند که تصمیم نهایی را بگیرد و وظایف خود را به خوبی انجام دهد که همگان شاهد یکدستی، هماهنگی در همه عرصه‎های خارجی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی و غیره باشند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها