آذربایجان غربی

تنها نگرانی، بی‌ تفاوتی مردم است

  • پنج شنبه, شهریور 22 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

داریوش قنبری: این روزها رفتار اصولگرایان مجلس کاملا انتخاباتی شده است و آنها تلاش می‎کنند از وضعیت فعلی کشور در راستای انتخابات سال آینده بهره‌برداری تبلیغاتی کنند. به نوعی در پی به فراموشی سپردن گذشته خودشان هستند.

به گونه‌ای به دولت آقای روحانی حمله می‌کنند و به گونه‌ای انتقاد می‌کنند که انگار در ایجاد شرایط فعلی کشور، آنها نقشی نداشتند و غافل از این هستند که وضعیت فعلی کشور حاصل سیاست‌های اصولگرایان در گذشته است که امروزه به این شکل خود را نشان داده است.

آنها فراموش کرده‌اند که در دوران دولت قبل از روحانی که دولت همفکر با طیف تند اصولگرا بود، به هر حال اجازه دادند که 6 قطعنامه تحریم به کشور تحمیل شود که مجددا نقش خود را در ایجاد وضعیت فعلی و بازگشت تحریم‌ها نیز در صددند به فراموشی بسپارند و دخالت خود را در ایجاد این شرایط انکار کنند.

در صورتی که مردم به خوبی می‌دانند که تحریم‌ها حاصل اصولگریان است. هم ایجاد تحریم‌ها و هم بازگشت آن حاصل سیاست‌هایی است که طیف اصولگرا در پیش گرفت و در مجموع در زمانی که تحریم‌ها ایجاد شد، آقای روحانی رئیس‌جمهور نبود. اتفاقا دولت آقای روحانی وارث دولتی تحریم زده بود که از سوی اصولگریان به آقای روحانی تحویل داده شد.

در مجموع به هر حال آقای روحانی توانست در چهار سال ابتدای ریاست جمهوری، برجام را به نتیجه برساند و آثار تحریم‌ها را تا حدودی از بین ببرد، اما متغیرهای داخلی و خارجی باعث شد که مجددا تحریم‌ها به کشور برگردد. متغیر خارجی، روی کارآمدن ترامپ در آمریکا بود و متغیر داخلی، واکنش‌ها و عملکرد طیف تندروی اصولگرا تحت عنوان دلواپسان بود و در نهایت باعث شد عملا تحریم‌ها بازگردد.

این وضعیت تحریم و وضعیت نابسامان اقتصادی و همچنین سایر مسائل موجود در کشور، حاصل عملکرد همین طیف اصولگراست و اکنون این طیف از آقای روحانی طلبکار شده و به جای اینکه در قبال سیاست‌های خود، پاسخگو باشند، علیه دولت موضع می‌گیرند و به دولت حمله می‌کنند. اصولگریان درصددند که از وضعیت فعلی دولت در جهت پیروزی در انتخابات سال آینده مجلس بهره‌برداری تبلیغاتی کنند.

این وضعیت در واقع یک تناقض به طنز جالبی تبدیل شده که از یک طرف به واسطه عملکرد این گروه مشکل ایجاد می‌شود و از طرف دیگر همین افراد تلاش می‌کنند تقصیرات را به گردن سایرین بیندازند و تمام تلاش خود را می‌کنند که از این وضعیت، بهره‌برداری تبلیغاتی و سیاسی کنند.

معتقدم که مردم به خوبی این جریان و اقدامات آن را شناخته و فعالیت آن را به خوبی مورد ارزیابی قرار داده‌اند. مردم می‌دانند که در ایجاد شرایط فعلی، چه جریانی مقصر است و چه کسانی این شرایط را برای کشور ایجاد کرده‌اند. به هر حال مردم اقدامات جریان اصولگرا را رصد می‌کنند و هماگونه که در انتخابات 92، 94 و 96 دست رد به سینه این جریان زدند، بسیار بعید است که این جریان در انتخابات آینده، امیدی داشته باشد.

البته تنها نگرانی که وجود دارد، بی‌تفاوتی مردم است که در عرصه حضور پیدا نکنند و در انتخابات، مشارکت اندک داشته باشند که در صورت مشارکت کم مردم، متاسفانه شانس پیروزی جریان اصولگرا بسیار بیشتر می‌شود.

در مجموع با مشارکت وسیع و گسترده، قطعا جریان اصولگرا، شانسی برای موفقیت ندارد. رسانه‌ها نیز باید اقدامات جریان اصولگرا را در راستای انتخابات سال آینده، رصد کنند و از اینکه این جریان، فرصت بیشتری برای ایجاد مشکل برای کشور داشته باشند، جلوگیری به عمل بیاورند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها