آذربایجان غربی

مشکلات فقط با تغییر مدیران حل نمی‌ شود

  • سه شنبه, مهر 03 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

داریوش قنبری: از آنجا که مجلس احتمالا ریشه مشکلات را در مسائل دیگری می‌بیند و آن را به برخی وزرا هم نسبت می‌دهد، روی تغییر کابینه اصرار می‌کند و خواهان تغییر و تحولاتی در کابینه هستند. به نظر می‌رسد این تغییر و تحولات مشکلات فعلی کشور را حل نمی‌کند و به مشکلات خواهد افزود.

برداشت برخی نمایندگان مجلس از مشکلات موجود برداشت درستی نیست و چون ریشه این مشکلات در حوزه مدیریتی نیست که با جابه‌جایی و تغییر مدیران حل شود. به هر حال این مشکلات ریشه در مسائل سیاسی و به‌خصوص در حوزه سیاست خارجی دارند و با این تغییر و تحولات قطعا مشکلات نه تنها حل نمی‌شوند بلکه بعضا سیگنال‌های منفی هم به بازار داده می‌شود و به مشکلات افزوده خواهد شد. آیا با رفتن سیف از بانک مرکزی، کرباسیان از وزارت اقتصاد و ربیعی از وزارت کار وضعیت بهتر شده است؟ یا نسبت به زمانی که رفته‌اند، ارزش پول ملی بیشتر کاهش یافته و وضعیت بدتر شده است؟ بنابراین ریشه این مشکلات در مسائل مدیریتی نیست که بخواهیم با تغییر مدیران مشکل را حل کنیم. البته برخی اقتصاددانان به یکسری متغیرهای اقتصادی مثل افزایش نقدینگی یا کاهش سود سپرده‌های بانکی که در سال گذشته اتفاق افتاده، اشاره می‌کنند که قطعا تاثیرگذار بوده، اما نقش اصلی را در این میان مسأله بازگشت تحریم‌ها ایفا کرده و در مجموع این وضعیت، وضعیتی نیست که با تغییر مدیر و وزرا حل شود. بنابراین به نظر می‌رسد مسأله‌ای که در ارتباط با تغییر و تحولات کابینه پیش آمده به دولت آقای روحانی تحمیل شده درحالی که خود رئیس‌جمهور دنبال این تغییر و تحولات نیست. لذا از آنجا که این موضوع از بیرون تحمیل شده، امید است که برای نمایندگان مجلس ریشه مشکلات که در مسائل مدیریتی نیست، روشن شود که با تغییر مدیران و فشار بر دولت برای تغییر وزرا یا استیضاح به دنبال حل مشکلات نباشند که به این ترتیب اوضاع پیچیده‌تر و بدتر نشود. توجه به این نکته که این مسائل ناشی از اراده دولت نیست، می‌تواند به این نتیجه منجر شود که دولت مقصر نیست و در این زمینه گناهی ندارد. در ارتباط با موضوع آقای افشانی هم تا حدودی به شکل سیاسی برخی آنچنان قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را مطرح کردند که گویی فقط یک مخاطب دارد و آنهم آقای افشانی است. در صورتی که شهرداری‌ها برای خودشان قانون خاص دارند و براساس این قانون خاص تشخیص صلاحیت افراد به شوراها واگذار شده و در آنجا هم بحثی در ارتباط با بازنشستگی مطرح نشده که بخواهیم درموردش مسائلی را در ارتباط با شهرداران و از جمله شهردار تهران مطرح کنیم. واقعیت این است که این مسائل بیشتر جنبه سیاسی دارد و عده‌ای با نگاه سیاسی مسائل را پررنگ می‌کنند و دنبال اهداف سیاسی خاصی هستند. همان‌طور که از استدلالات حقوقدانان مشخص است، شهردار تهران مشمول قانون بازنشستگی نیست و از طرفی تغییر مدیریت شهر تهران هم به شکل سریع و در کوتاه مدت به نفع شهر تهران نیست. آقای افشانی با برنامه‌ریزی دنبال این هستند که مشکلات شهر تهران را اصولی و تخصصی حل کنند. قطعا رفتن آقای افشانی به نفع شهر تهران نیست و مسئولیت شهرداری مهم است و به این سادگی نمی‌توان فرد دیگری را انتخاب و جایگزین آقای افشانی کرد. تحولات سریع مدیریتی به آسیب شهر و شهروندان تهرانی منجر می‌شود و جدای از اینکه به لحاظ قانونی هم منعی برای ادامه کار شهردار وجود ندارد، به مصلحت هم نیست.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها