آذربایجان غربی

امتيازات طرح عفو عمومي مجرمان سياسي

  • دوشنبه, مهر 02 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

محمد كاظمي: در شرايط فعلي كشور نمايندگان بايد بيش از پيش تلاش كنند تا وحدت ملي در كشور افزايش يافته و همراهي مردم با حاكميت بيشتر شود. من يكي از طراحان عفو عمومي مجرمان سياسي بودم كه دو فوريت آن در مجلس شوراي اسلامي رد شد. دو فوريت اين طرح نياز به راي دوسوم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي داشت كه با اختلاف بسيار كمي راي نياورد.

بعد از پيروزي انقلاب عده‌اي به صورت قانوني يا غيرقانوني از كشور خارج شدند و اكنون از اينكه تحت تعقيب محكمه قضايي قرار بگيرند، نگران هستند. اين افراد كه عملا جرمي غير از خروج غيرقانوني از كشور مرتكب نشده‌اند، در صورتي كه جرم و شاكي خصوصي نداشته باشند، طبق اين طرح مي‌توانند به كشور بازگشته و مشمول عفو عمومي شوند. اين دست افراد نگران اين هستند كه اگر به كشور بازگردند، در فرودگاه دستگير شوند اما با اين قانون نگراني آنان رفع مي‌شود. دسته ديگر با انگيزه شرافتمندانه اعمالي مرتكب شده‌اند كه از نظر دادگاه جرم تلقي شده است. برخي از اين افراد فعاليت سياسي يا انتقاد كرده يا در تجمعات حضور داشته‌اند. جرم آنها طبق راي دادگاه اخلال در امنيت كشور محسوب مي‌شود. دانشجوياني بوده‌اند كه در دانشگاه‌ها تجمع كرده‌اند؛ يا معلماني كه طي فعاليت صنفي بازداشت و محكوم شده‌اند. در بسياري از كشور‌ها به اين افراد نگاه ملاطفت‌آميز و با گذشتي مي‌شود. چند معلم را مي‌شناسم كه حتي قوه قضاييه مي‌تواند عفو مشروط به اين افراد بدهد.

عده‌اي ديگر در زندان هستند و به جرم ارتكاب جرايم مختلف زندان‌هاي طويل‌المدتي همچون 20 سال گرفته‌اند يا به اعدام محكوم شده‌اند. البته شرطي كه وجود دارد اين است كه حبس آنها بايد تعزيري و نه غير‌حدي باشد. طي اين طرح مي‌توان محكومين به اعدام را به مجازات‌هاي حبس مدت‌دار محكوم كرد. به خصوص اينكه زندان‌هاي كشور به‌شدت متراكم است و چند برابر ظرفيت شان زنداني نگه‌داري مي‌شود.

در مجلس شوراي اسلامي تنها دو راي براي تصويب فوريت آن كم بود. شايد به اين دليل بود كه در مجلس خيلي كار نكرديم. در حال حاضر قرار است كه اين طرح به كميسيون قضايي بيايد. اميدواريم كه در مدت كوتاهي طرح بتواند به صحن برود. متاسفانه كميسيون قضايي از جمله كميسيون‌هاي شلوغ است و خيلي از دستورها در نوبت هستند. نكته مهم اين است كه فوريت اين طرح بسيار براي كشور ضرورت دارد. شرايط كشور به گونه‌اي است كه هر چه بيشتر به وفاق، همدلي، گذشت و عطوفت نياز داريم تا به جامعه نزديك‌تر بشويم و اميد مردم را افزايش دهيم. خوشبختانه قواي سه گانه كشور همدلي خوبي با هم دارند و اين وفاق بيش از گذشته احساس مي‌شود. طبق قانون اساسي عفو محكومين در حوزه اختيارات رهبر معظم انقلاب است و اميدوار هستيم كه با توصيه رهبري با اين طرح در شوراي نگهبان موافقت شود؛ چرا كه اين طرح به نفع كشور خواهد بود.

منبع: اعتماد

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها