آذربایجان غربی

دلواپسان دست از سر جهانگيري برنمي دارند

  • سه شنبه, آبان 30 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حمید شجاعی: با وجود سپری شدن یک هفته از حادثه زلزله در غرب کشور، همچنان شاهد پس لرزه‌های طبیعی و بعضا سیاسی این مسأله هستیم.

اینکه دولت، مردم و تمامی نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول باید کمک به زلزله‌زدگان را به عنوان اولویت نخست خود قرار دهند امری انکارناپذیر است، اما اینکه در این بین برخی بخواهند از شرایط اورژانسی مربوط به‌این فضا استفاده کنند تا با ایراد برخی اظهارات فضا را متشنج کنند و به هر صورت دولت را ناکار آمد جلوه دهند، ناپسند و نکوهیده است.

مظلومیت معاون اول

زلزله کرمانشاه سبب شد تا برخی بازهم به تسویه حساب با دولت بپردازند و در جهاتی دولت را مقصر جلوه دهند. گرچه در همان ساعات ابتدایی زلزله اخیر به دستور رئیس جمهور تمامی دستگاه‌های دولتی به کمک زلزله‌زدگان شتافتند، اما اوج خرابی‌ها به ویژه در واحد‌های مسکن مهر بیش از پیش موجب ناراحتی مردم و مسئولان گردید.

از این رو بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از اينكه بيشتر خانه‌هاي تخريب شده در زلزله اخیر متعلق به ساختمان‌هاي مسكن مهر بوده، از وزير راه و شهرسازي خواست تا با دقت اين موضوع كه چرا خانه‌هاي نوساز تا اين حد آسيب‌پذير بوده‌اند را بررسي كند. گرچه به قرائت بسیاری از کارشناسان و حاضرین در محل اظهارات جهانگیری درست بود و به گواه تصاویر اکثرا ساختمان‌های مسکن مهر خسارت‌ دید‌اند، اما برخی جریانات درصدد تخریب و تخطئه آقای معاون اول برآمدند و القاب متعددی را به او نسبت داده و او را متهم به سیاسی کاری کردند.

پاسخگو کیست؟

نصرا... پژمانفر، نماینده مردم مشهد که اتفاقا عضو جبهه پایداری هم هست، گريزی به حاشيه‌هاي ايجاد شده بر سر صحبت‌هاي اسحاق جهانگيري در مورد مسكن مهر زد و گفت: از اين رفتار سخيف معاون اول كه موجب بازي با احساسات مردم شد، گلايه دارم. من امروز سوالم اين است كه اگر طرح مسكن مهر و ساخت خانه‌هاي روستايي انجام نشده بود، ميزان تلفات را چقدر اعلام مي‌كردند؟

صباغيان نماينده مردم بافق و مهريز هم گفت: در زلزله كرمانشاه مردم دچار مشكل هستند، همه ما با آنها اظهار همدردي مي‌كنيم اما اين بيمارستان و مسكن مهر كه بر سر مردم خراب شد، را چه كسي پاسخ مي‌دهد. الان مسئول پروژه را بازداشت كردند، اين فايده‌اي ندارد. بايد امروز با كساني برخورد شود كه همچنان، اينگونه ساختمان‌ها را مي‌سازند.

او ادامه داد: فقط براي اينكه مردم فعلا آرام شوند، يك نفر را مي‌گيريم و چهار روز ديگر آزادش مي‌كنیم! تنها كاري كه ما بايد بكنيم اين است كه از وزير مربوطه سوال بپرسيم. مجلس بايد كاري كند كه كساني كه مسكن مهر و اين بيمارستان را ساختند، پاسخگو باشند.

از سوی دیگر و به نوشته خبرآنلاین محمد بيرانوندي نماينده خرم‌آباد و دوره چگنی گفت: آيا مي‌دانيد استقبال مردم و اعتمادشان به بازيگرها و چهره‌هاي معروف بيشتر از نهادهاي دولتي شده است؟ همه اينها نشان از اين دارد كه زلزله بي‌اعتمادي، عميق‌تر از زلزله اخير خواهد بود. مردم ديگر به نهادهاي دولتي اعتماد ندارند. دستور بدهيد زلزله سنجي در اماكني همچون بيمارستان‌ها و مسكن مهر انجام شود.

تحقیق و تفحص

نماینده تهران از تهیه طرح تحقیق و تفحص از مسکن مهر و تقدیم آن به هیات رئیسه خبر داد.

ایسنا نوشت؛ مصطفی کواکبیان اظهار کرد: بیش از 15 نماینده مجلس طرح تحقیق و تفحص از مسکن مهر و سایر پروژه‌های مسکن احداث شده توسط راه و شهرسازی را به هیات رئیسه جهت طی مراحل و بررسی در صحن علنی ارجاع داد.

وی در توضیح دلیل تهیه طرح تحقیق و تفحص، گفت: جدا از سوالاتی که در افکار عمومی و محافل سیاسی درباره تعداد تلفات مسکن مهر کرمانشاه و حرف و حدیث‌های پیرامون آن مطرح می‌شود ما نمایندگان به دنبال آن هستیم که بدانیم ساختمان‌های مسکن مهر چه میزان از استحکام، قدرت و قوت کافی را برخوردار هستند؛ البته ‌این موضوع تنها شامل مسکن مهر نمی‌شود و همه پروژه‌های مسکن توسط وزارت راه از دولت نهم تا دولت فعلی را شامل می‌شود.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم بر ضرورت پیگیری گزارش پیشین این کمیسیون در مورد مسکن مهر تاکید کرد.

بهرام پارسایی با تاکید بر ضرورت توجه جدی به رعایت استانداردها و مقاوم سازی ساختمان‌ها، بیان کرد: کمیسیون اصل ۹۰ حتما در جلسات بعدی خود نتیجه گزارش تهیه شده در مورد مسکن مهر را پیگیری خواهد کرد و از بازوهای نظارتی خود می‌خواهیم فعال شوند و اقدامات لازم انجام شود تا اگر در بقیه شهرها چنین حادثه‌ای رخ داد شاهد این وضع اسفبار نباشیم.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در روزنامه ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها