آذربایجان غربی

خرم: اراده ملی نخستین شرط مبارزه با فساد است

  • چهارشنبه, مرداد 24 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سال 1374 بود که سازمان نظام مهندسی ساختمان در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به صورت رسمی تأسیس شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، این سازمان برای پیگیری اهدافی چون ایجاد یک جامعه حرفه‌ای مولد ثروت، رفاه، دانش و هنر برای اعضای آن و مراقبت از ایمنی، بهداشت و آسایش محیط‌های مسکونی، همچنین مدیریت خردمندانه و توسعه سالم فضاهای زیستی به کمک مهندسان طراح و نظارت کلی سازمان نظام مهندسی ساختمان و ارتقای توان سازندگی و نوآوری در صنعت ساختمان ایجاد شد. امروز اما رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، ضمن تشریح تحولات مثبتی که این سازمان در سازه‌های شهرها و روستاهای کشور داشته به بیان موانع و اختلافاتی می‌پردازد که در داخل و خارج سازمان نظام مهندسی وجود دارد. جماران نوشت؛ او در عین حال معتقد است که هم سازمان نظام مهندسی باید راه تعامل و گفت‌وگو را در پیش بگیرد و هم متولیان امر باید این راه را پیگیری کنند و با تفاهم کار را پیش ببرند. فارغ از موضوع مطرح شده در این گفت‌وگو، از آنجا که احمد خرم یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب است، توصیه‌هایی هم به این جریان داشت. او گفت: اصلاح‌طلبان باید صدای توقعات و انتظارات مردم باشند

تغییر با نظرخواهی

احمد خرم از اختلافات میان سازمان نظام مهندسی کشور و وزارت راه و شهرسازی روایت می‌کند: خواهشی که از وزارتخانه دارم این است که هر تغییر و تحولی که می‌خواهد صورت گیرد را حتما با نظرخواهی از حرفه و صنف انجام دهد. بخش خصوصی و تشکل‌های مهندسی و حرفه‌ای و صنفی را تحویل بگیرند و اساسا به حساب بیاورند. اینها هم دردمندان و دلسوزان برای کشور هستند و دغدغه شان اعتلای کشور و سربلندی و آسایش مردم است. سازمان نظام مهندسی یک سازمان حرفه‌ای است، انجمن‌های صنفی نیز نظیر انجمن‌های انبوه سازان و انجمن صنعتی سازان و نقشه برداران و... با نام انجمن و در قالب سندیکا عمل می‌کنند. احمد خرم ادامه داد: آنها صنف هستند و این سازمان حرفه است. لذا وزارتخانه بهتر است نظرات صنف و حرفه را بشنود و دوم اینکه هر بخشنامه و تجدیدنظر در قانون، آیین نامه، دستورالعمل یا شیوه نامه باید با مطالعه همراه باشد. کارشناسان یک اداره یا یک وزارتخانه دارای صلاحیت لازم برای تهیه طرح و بازنگری نیستند. صلاحیت آنها تهیه و تدوین طرح یا انجام مطالعات نیست صلاحیت آنها بررسی طرح است. هر مجموعه حقیقی یا حقوقی دارای صلاحیت و جایگاهی مشخص است. وی گفت: وزارتخانه حتما باید برای آشنایی با نظرات در اصلاح قانون، مقررات، آیین نامه‌ها و شیوه نامه‌ها، جلسات مشترک بگذارد. متاسفانه ما عادت کرده‌ایم که از تریبون‌ها حرف‌های خود را بزنیم، در صورتی که باید عادت کنیم دور یک میز نشسته و حرف بزنیم. باید گفت‌وگو را یک اصل دانسته و تعامل کنیم و از برخوردهای خصمانه، تقابلی و تشنج برانگیز به شدت پرهیز کنیم. خرم در توضیح اختلافات میان سازمان و وزارت گفت:‌ وزارت راه و آقای وزیر نظراتی دارند که اگر به بحث گذاشته شود، بخش عمده آن در سازمان جا می‌افتد. اما بخش دیگر آن دارای تبعات منفی بوده و زمینه برای انجام آن وجود ندارد. ما که در پیشانی برنامه نظارت هستیم، شاهدیم که چه بهره‌برداری‌های سوئی می‌توان از انتخابی بودن کرد، ولی مطابق با طبیعت انسان که موجودی مختار و انتخابگر است، باید به این سمت پیش رفت.

مبارزه با فساد

خرم تاکید کرد: مبارزه با فساد یک اصل است که اولین شرط تحققش اراده ملی برای این کار است. متاسفانه هیچ اراده‌ای در کشور برای مبارزه با فساد وجود ندارد. وقتی اراده وجود نداشته باشد، طرح و برنامه نیز وجود ندارد و وقتی طرح و برنامه وجود نداشته باشد، زمینه و بستر برای جرم خیزی و فساد بیشتر فراهم می‌شود. امروز دیگر فساد در سیستم اداری، دولتی، عمومی و خصوصی امری شایع و تبدیل به اپیدمی شده است و جمع کردنش بسیار مشکل است. هرچند راهکار وجود دارد و باید به آن راهکارها پرداخت و با اراده‌ای آهنین مسأله را دنبال کرد. قطعا اگر قاطع با چنین مسأله‌ای برخورد شود و با متخلف و مجرم مماشات نشود حل شدنی خواهد بود. خرم که سیاستمداری اصلاح‌طلب است در مورد اصلاح اصلاحات توضیح داد: اصلاح در اصلاحات، شعار خوبی است و اصلاحات نباید مانند یک برکه ساکن باشد. بلکه باید هر روز نوآوری داشته و شعارهایی جدید مطرح کند، چالش‌ها را دقیق‌تر احصاء کرده و راهکارهای وسیع‌تر و علمی‌تر ارائه دهد. ولی در مجموع نباید یک موضوع را فراموش کرد و آن یک نگاه ملی به مسائل و ضرورت‌های کشور است.

صدای مردم بودن

خرم تاکید کرد: اصلاح‌طلبان باید صدای توقعات و انتظارات مردم باشند. متاسفانه این روزها به نظر می‌رسد که آنها از توقعات و انتظارات مردم عقب افتاده‌اند. لذا باید گام‌های خود را سریع‌تر برداشته و مشکلات مردم را مطرح و واقعیت‌ها را به مردم بگویند. متاسفانه آمار و ارقام و تصمیمات اشتباه، جامعه را به بحران جدی رسانده است. باید واقعیت‌ها را به مردم گفت. ما اولین گامی که می‌توانیم در جهت بازگشت اعتماد مردم برداریم، این است که بزرگترین خلاف شرع که همان دروغ یا نگفتن واقعیت به مردم است را انجام ندهیم. وی معتقد است: بزرگترین خطا و گناه حاکمان، بی‌صداقتی با مردم است. مردم وقتی می‌شنوند که در دوماه گذشته 5 الی 6 درصد تورم وجود داشته و با گوشت و پوست خود تورم بالای 20 درصد را حس می‌کنند، اعتمادشان از دست می‌رود. باید واقعیت‌ها را به مردم گفت. اینکه چرا نرخ ارز ناگهانی در ظرف 4 ماه، از سه برابر تجاوز می‌کند یا چرا قیمت سکه سه برابر می‌شود؟ واقعیت چیست؟ چرا واقعیت را به مردم نمی‌گویند؟ وی افزود: اگر در تمام عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی صادقانه برخورد کنید و از هیچ کوششی برای حل مشکلات و اصلاح امور دریغ نکنید، مردم که بیمار نیستند بدگویی کرده یا اعتماد خود را از دست دهند. قطعا اگر ما درست برخورد کنیم، 90 درصد مسائل که ریشه در سوءمدیریت‌ها، عدم اعتقاد به پاسخگویی و ترس از در جریان گذاشتن مردم دارد، حل خواهد شد. فراموش نکنیم که تنها 10 درصد مشکلات به فشارها و مسائل خارجی بازمی‌گردد. خود را اصلاح کنیم بیگانگان کاری از پیش نخواهند برد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها