آذربایجان غربی

حذف مديران زن در راستاي تضعيف دولت؟!

  • چهارشنبه, آبان 09 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بركناري دور از انتظار و البته همزمان دو مدير زن از پست هاي معاونت دو اداره كل آذربايجان غربي در روزهاي اخير، جامعه زنان اين استان را با سوالات و ابهامات بسياري روبرو كرده است.

به گزارش خبرنگار هم آوا، افسانه رنجبر قاسمي كه تا چند روز پيش تحت عنوان "معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی" مشغول به خدمت بوده، با تصميم مديركل اين اداره از پست معاونت كنار گذاشته شده و تصدي پست "مسئول امور اداری و تحول سازمانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی"، كه مسلماً در سيستم اداري رده پايين تري به شمار مي رود، به وي سپرده شده است.

همزمان، سپيده طیب قاسمی "معاون فنی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی" با تصميم مديركل اين اداره از پست معاونت بركنار شده و ظاهراً از اين پس تحت عنوان يك كارشناس با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همكاري خواهد كرد.

اما اين بركناري ها كه در تضاد با سیاست های كلي دولت تدبير و اميد و استاندار آذربايجان غربي مبني بر بهره مندي از تجارب زنان در پست هاي مديريتي بوده، متاسفانه در روزهاي اخير به گونه اي منعكس شده كه گويا اين تحولات موافقت نماينده اول دولت در استان را به همراه داشته است؛ در حالي كه واقعيت چيزي جز اين بوده و با اندكي تأمل در كارنامه يك سال استانداري محمدمهدي شهرياري در آذربايجان غربي، به وضوح دفاع وي از تصدي پست هاي مديريتي توسط زنان مشهود بوده و اينكه كوشيده مي شود تصميماتي را كه تحت تاثير برخي از نمايندگان مجلس اتخاذ شده، به دروغ با اراده و باور استاندار آذربايجان غربي گره زده شود، يكي از ابهامات بركناري هاي اخير مي توان تلقي كرد.

پرسش ديگر، همزماني بركناري دو مدير زني است كه ترديدي در شايستگي ها و كارنامه درخشان آنها وجود نداشته و آيا اين همزماني تلاش دارد با نااميد كردن زنان از دولت و نماينده اول آن در استان، هجمه جديدي را در آستانه سفر حسن روحاني به آذربايجان غربي عليه دولت و بخصوص شهرياري سازماندهي كند؟ و آيا طيف سياسي يا نمايندگان مخالفي كه هيچگونه باوري به توانمندي هاي زنان براي تصدي پست هاي مديريتي ندارند، در تحولات اخير دخيل بوده اند؟

ترديدي نيست كه دولت تدبير و اميد در پنج سال اخير در سپردن پست هاي مديريتي به زنان تلاش هايي داشته، اما آنگونه كه بايد در جلب رضايت زناني كه حسن روحاني بخش بزرگي از پيروزي هاي خود را مديون حمايت آنان بوده، موفق عمل نكرده است؛ از اين رو بايد مراقب بود كه با پاسخ به موقع و شايسته به مطالبات بحق زنان آذربايجان غربي، حاميان خانه نشيني و انزواي زنان در پيشبرد اهداف زن ستيزانه خود در اين استان هرگز موفق نباشند.

از استاندار آذربايجان غربي نيز كه پيش از اين پيگير جدي فرمانداري و مديركلي زنان در استان و حامي تحولات مثبت مديريت زنان در مجموعه فرمانداري اروميه بوده، انتظار مي رود قاطعانه در برابر مخالفين تصدي پست هاي مديريتي توسط زنان ايستادگي نمايد؛ مقاومتي كه مطمئناً نيازمند حمايت عملي نمايندگان، احزاب، رسانه ها و بخصوص بانوان براي تحقق بخشي از مطالبات زنان خواهد بود.

نبايد فراموش كرد كه تلاش هاي سياسي و جناحي براي جدا كردن زنان، جوانان، اقوام، اصلاح طلبان، رسانه ها، هنرمندان و ... از بدنه دولت، به صورت كاملاً هدفمند در ماه هاي اخير شدت يافته و اين پروسه تنها در صورتي شكست خواهد خورد كه مجموعه دولت چه در سطح ملي و چه در سطح استان آذربايجان غربي، حامي حاميان خود باشد.

خبر تکمیلی:

آنچنان که پیش بینی می شد امروز با دستور ارزشمند استاندار آذربایجان غربی، افسانه رنجبر قاسمی دوباره به پست قبلی خود یعنی "معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی" بازگشته است.

همچنین خبر می رسد که با پیگیری های محمدمهدی شهریاری، به زودی وضعیت سپیده طیب قاسمی نیز با ماندن یا رفتن قهرمان رحمانی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی، مشخص خواهد شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها