آذربایجان غربی

فناوری اطلاعات نسخه درمان مشکلات اقتصادی است

  • سه شنبه, شهریور 20 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طی سال جاری مقدمات بهره برداری اقتصادی از ظرفیت های فناوری اطلاعات در حوزه های آب، برق و کشاورزی کشور فراهم می شود.

به گزارش خبرنگار هم آوا، محمدجواد آذری جهرمی در بدو ورود به آذربایجان غربی در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق تفاهم نامه ای که با وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی منعقد شده است، ظرفیت فناوری اطلاعات برای هوشمندسازی بخش های کشاورزی، آب و برق کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه امسال این طرح در برخی از استان های کشور به اجرا گذاشته می شود، اظهار داشت: تدوین سند مشترک تحول دیجیتال در بخش کشاورزی به اتمام رسیده است و به زودی رونمایی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این نیز بر کاربردهای هوشمندسازی سیستم ها در بخش های گوناگون انرژی به ویژه مدیریت مصرف آب و برق تاکید کرده بود.

آذری جهرمی همچنین با اشاره به پوشش 100 درصدی شهرهای آذربایجان‌غربی در حوزه فناوری اطلاعات بیان کرد: امسال توسعه پوشش ارتباطی مناطق محروم و مسیرهای جاده ای هدفگذاری شده است.

وی آذربایجان غربی را یکی از استان های هدف برنامه ریزی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: در 2 سال گذشته 2 هزار و 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه ارتباطی آذربایجان غربی انجام شده و دسترسی این استان به شبکه پهن باند توسعه یافته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای بهبود بیش از پیش وضعیت آذربایجان غربی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکهزار و 490‌ میلیارد ریال سرمایه گذاری دیگر نیز تا پایان سال در این استان انجام می شود.

آذری جهرمی با اشاره به رونمایی از طرح های فناوری اطلاعات و ارتباطات آذربایجان غربی در این سفر، ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری از این طرح ها زمینه رشد روزافزون این حوزه در استان فراهم شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آغاز سفری 2 روزه به آذربایجان غربی، در خوی حضور یافت تا در شورای اداری این شهرستان شرکت ‌کند.

سفر به اشنویه و میاندوآب و همچنین شرکت در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی در روز سه شنبه، 20 شهریور ماه جاری از جمله دیگر برنامه های آذری جهرمی در این استان است.

فناوری اطلاعات نسخه درمان مشکلات اقتصادی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با استفاده از فناوری اطلاعات شاهد کاهش ۳۵ درصدی مصرف آب و صرفه جویی شش هزار مگاواتی برق هستیم، گفت: ۲۰۰ کیلومتر از پوشش ناقص ارتباطات جاده های استان تا پایان سال کامل می شود.

محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای اداري شهرستان خوی با اشاره به رتبه ۳۸ این استان از نظر شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دلایل عقب ماندگی استان آذربایجان غربی زیرساختی نیست بلکه علت ضعف دانش فناوری اطلاعات در سطح استان است.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی با ۱.۲ میلیون نفر جمعیت روستایی نیاز به توجه بیشتر دارد، افزود: اگر استانداری آذربایجان غربی برنامه ویژه ای در این زمینه ارائه کند وزارت ارتباطات برای سرمایه گذاری آمادگی دارد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: این استان در طول دفاع مقدس درگیر جنگ بود اما به برکت نظام اسلامی بعد از دفاع مقدس خدمات کم نظیری به مردم آن ارائه شد اما هنوز جا دارد خدمات بیشتری انجام شود.

آذری جهرمی مشکل جدی استان آذربایجان غربی را به لحاظ ارتباطی، ناقص بودن ارتباطات جاده ای دانست و اظهار کرد: تا پایان سال ۲۰۰ کیلومتر از مسیر جاده ای در مناطق کوهستانی و‌ گردنه ها، تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وزیر جوان دولت تدبیر و‌ امید با اشاره به پوشش کامل شهرهای استان آذربایجان غربی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه، تصریح کرد: از مجموع ۱۷۵ روستای بالای 20 خانوار این استان تنها پوشش ۱۹ روستا باید تکمیل شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اعلام اینکه ظرف یک ماه آینده مشکل فیبرنوری مرز رازی در این استان رفع می شود، خاطرنشان کرد: با سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت های ارتباطی و بالا رفتن سطح دسترسی باید برای افزایش بهره وری گام برداریم چراکه در دنیا راه حل بسیاری از مشکلات استفاده از فناوری اطلاعات است و مهمترین هدف اقتصادی در دنیا افزایش بهره وری است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه فناوری اطلاعات ابزاری برای افزایش بهره وری است، گفت: مدل های آبیاری همچون غرقابی مدتهاست که منسوخ شده و دنیا فراتر از روش های آبیاری نوین به سراغ آبیاری هوشمند رفته است و ما هم باید از این شیوه ها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دشت مغان، دشت قزوین و استان فارس در کشاورزی زراعی و‌باغداری با آبیاری هوشمند شاهد صرفه جویی قابل توجهی بودیم، افزود: این میزان صرفه جویی آب در دشت مغان ۵۰ درصد و رشد محصول دو برابر بوده است و در استان فارس به ۳۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب در باغداری رسیده ایم.

آذری جهرمی با بیان اینکه بنابر آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو با هوشمندسازی ساختار مصرف انرژی در کشور سالانه شش هزار مگاوات برق صرفه جویی خواهد شد، گفت: با صرفه جویی در منابع رشد اقتصادی ایجاد می شود و صرفه‌جویی در منابع با استفاده از فناوری اطلاعات امکان پذیر می شود که به مجموعه این تحولات انقلاب چهارم صنعتی می گویند که همه ابعاد زندگی را دستخوش تغییر می کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به ظرفیت های گردشگری در استان آذربایجان غربی، گفت: پایین آمدن ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی اگرچه برای مردم ایجاد فشار می کند اما باعث بهبود و افزایش میزان گردشگر می شود و از این منظر گردشگران خارجی‌ گرایش بیشتری برای دیدن از کشورمان پیدا می کنند.

آذری جهرمی با اعلام هشدار نسبت به مسوولان استانی گفت: اگر مردم شما را در سطوح بالا با امکانات ویژه پیدا کنند این احساس به وجود خواهد آمد که فشارهای جامعه فقط مختص آنهاست و این موضوع با وجود دلبستگی به نظام، ایجاد ناامیدی می کند.

وزیر جوان کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: مسوولان باید از تشریفات و تجملات اداری پرهیز کنند و حفظ بیت المال را وجهه همت خویش قرار دهند.

وی ادامه داد: مسوولان باید شرایط مردم را درک کنند و زندگی خویش را مطابق با زندگی مردم جامعه تنظیم کنند.

استاندار آذربایجان غربی نيز در جلسه شورای اداری شهرستان خوی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبداله الحسین (ع)، از حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان قدردانی کرد و گفت: آقای آذری جهرمی وزیر جوان کابینه از وزرای شاخص دولت هستند و حضور موفق ایشان در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زمینه حضور جوانان در عرصه های مدیریت کلان کشور را فراهم کرده است.

شهرياري در ادامه سخنان خود به ظرفیت ها و پتانسیل های ویژه استان آذربایجان غربی در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های استان در حوزه پایانه های مرزی ، معادن طلا و تیتانیوم ، تولید محصولات کشاورزی ولی متاسفانه هنوز آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص های توسعه در رتبه های پایین کشور قرار دارد .

وی ادامه داد: در سالهای اخیر اقدامات خوبی برای توسعه زیر ساخت ها و جبران عقب ماندگی ها در استان انجام شده است و نمونه آن توسعه گاز رسانی به مناطق روستایی استان است که با وجود پایین بودن رتبه استان در گاز رسانی از میانگین کشوری ، امسال با بهره برداری از طرح های جدید گاز رسانی شاخص بهره مندی روستائیان استان به 60 درصد و در سال آینده نیز به 80 درصد خواهد رسید.

شهرياري همچنین با ارتقای شاخص های بهره مندی استان از تخت های بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از طرح های جدید و اتمام طرح های در حال ساخت بیمارستانی در استان ، شاخص بهره مندی از تخت های بیمارستانی در استان از میانگین کشوری بالا خواهد رفت.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به رتبه 28 استان در شاخص های ارتباطلات و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد: با توسعه زیر ساخت ها در این حوزه ، این شاخص نیز در استان ارتقا یابد .

شهرياري همچنین با تبریک الحاق شهرستن خوی به منطقه آزاد ماکو ، اظهار امیدواری کرد: با تصویب نهایی آن توسط شورای نگهبان، زمینه توسعه این منطقه شتاب بیشتری خواهد گرفت.

تحول دیجیتال در آذربایجان به‌معنای نجات دریاچه ارومیه است

محمدجواد آذری جهرمی ضمن حضور در برنامه زنده اولدوز در شبکه آذربایجان‌غربی با بیان اینکه تحول دیجیتال در آذربایجان به معنای نجات دریاچه ارومیه است، اظهار کرد: اگر مردم این را بدانند، هرروز هوشپندسازی در عرصه آبیاری زمین های کشاورزی را مطالبه می کنند. با به کارگیری فناوری‌های نوین در حوزه آبیاری تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: وزیر کشاورزی هم سه پروژه مهم در دست اجرا دارد که یکی از آن ها تحول دیجیتال است. البته این بدون همکاری مردم اتفاق نمی افتد. اگر کشاورزان بدانند با تحولات دیجیتال چقدر به مردم خود کمک می کنند، قطعا بیشتر به این موضوع توجه نشان می دهند. البته همکاری مردم نیاز به برنامه ریزی از سوی ما دارد. کشاورز نیاز به منابع مالی دارد تا بتواند آبیاری زمین های خود را هوشمند سازد و تلاش ما این است که منابع مالی آن را تامین کنیم.

وی افزود: ما اخیرا با وزارت نیرو تفاهمنامه ای مبادله کردیم که براساس آن کنتورها به طور کامل هوشمند می شود و به این ترتیب در مصرف برق هم صرفه جویی بالایی ایجاد می شود. هوشمندسازی کل کنتورهای خانگی یعنی ۶ هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق.

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص طرح رجیستری موبایل گفت: ما ۹۵ درصد بازار تلفن همراه را که به صورت قاچاق شکل گرفته بود کنترل کردیم و اکنون با طرح رجیستری موبایل که یکی از طرح های جزئی دولت الکترونیک است، قاچاق تلفن همراه به صفر رسیده است. البته منافع دولت الکترونیک بیش از این هاست و به ویژه در برطرف سازی فساد نقش مهمی دارد.

وی در بخش بعدی سخنانش با بیان اینکه امروز ۶۷ میلیون مشترک موبایل پهن باند در کشور داریم، عنوان کرد: این تعداد در سال ۹۲ بسیار کمتر بود. آن زمان اینترنت خانگی با سرعت های ۸ تا ۱۰ مگ دردسترس بود و مردم به محض ورود به منزل به اینترنت خانگی متصل می شدند اما امروز سرعت اینترنت موبایل بیشتر است و افراد تمایل ندارند آن را قطع کنند و به اینترنت خانگی متصل شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: سرعت اینترنت موبایل از مواردی است که برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ها بازار ایجاد کرده و اکنون اقتصاد بازی در عرصه اقتصاد دیجیتال چهارمین قتصاد محسوب می شود. امروز ما به طور مداوم از اسنپ، تپسی و خدمات بانکی موجود در گوشی خود استفاده می کنیم و حتی خریدهایمان را با موبایل انجام می دهیم. گوشی تلفن همراه یک فضای اشتغال و نوعی جهش ایجاد کرده است که البته دیگر اشباع شده و نیاز به برنامه ریزی دارد. ما می بایست سالانه ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم که با برنامه های خود در حوزه های کشاورزی، سلامت و ... در تلاش برای تحقق این هدف هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین کارکردهای شبکه‌های اجتماعی کارکرد رسانه ای و پیام رسانی است، گفت: از آنجاکه سیاست کشور در این حوزه مشخص نیست با یک چالش مواجه هستیم. گروهی موافق و گروهی مخالف توسعه شبکه های اجتماعی هستند. چه زمانی می توان درخصوص خط مشی‌ها تصمیم گرفت؟ زمانی که سیاست های کشور درخصوص رسانه های نوین مشخص شود. اینکه یک رسانه در فضایی رشد کند و بعد فیلتر شود، یک چالش است. البته وزارت‌ارتباطات درباره این سیاست‌ها تصمیم‌گیرنده نیست.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه اختلاف‌نظرها در عرصه پیام‌رسانی نیست و متوجه کارکرد رسانه‌ای شبکه‌های اجتماعی است، بیان کرد: از دیدگاه من رسانه‌های نوین در فضای جهانی تاثیر زیادی دارند و ما باید موانع خودتحریمی را از برابر خود برداریم. البته این‌ نگاه من است و بهتر است درباره این موضوع در کشور به یک جمع بندی برسیم.

جهش ارتباطی آذربایجان غربی با حضور وزیر ارتباطات

با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان آذربایجان غربی، از ۵ پروژه مهم اتمام یافته در یکسال گذشته با سرمایه‌گذاری ۲۲۰میلیارد تومان بهره برداری می شود و عملیات اجرایی ۳ پروژه نیز آغاز خواهد شد و تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.

در یکسال اخیر، ۳۶۰ سایت نسل ۳ و ۲۸۰ سایت نسل ۴ تلفن همراه در استان آذربایجان غربی راه اندازی شده است.

با سفر وزیر ارتباطات به این استان از ۱۵۰ کیلومتر فیبر نوری بین شهری برای پایداری ارتباطات استان، ایجاد امکان ارتباطی برای ۶۱۵ روستای فاقد امکان ارتباطی به تلفن ثابت و اینترنت خانگی و توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی پست بانک در ۵۶ روستا نیز بهره برداری خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در این سفر عملیات اجرایی ایجاد امکان ارتباطات تلفن ثابت و اینترنت خانگی برای ۱۷۶ روستا، توسعه خدمات پهن باند موبایل برای ۶۰۰ روستا و نیز تکمیل پوشش جاده ای برای ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های کوهستانی فاقد پوشش با سرمایه‌گذاری ۱۵۴ میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

56 درصد روستاهای کشور مجهز به نسل جدید اینترنت شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: 56 درصد روستاهای کشور در راستای خدمت رسانی بهتر به نسل جدید اینترنت مجهز شده است.

محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری اشنویه افزود: اتصال همه مناطق کشور به شبکه ارتباطی پیشرفته نیاز ضروری جامعه امروز است و در راستای رعایت توازن در این خصوص، ایجاد همگون زیرساخت های ارتباطی مدنظر دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا توسعه ارتباطات روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات راه حل بسیاری از مشکلات امروز است، اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت های ارتباطی می توان گردشگری و بوم گردی را به جامعه شناساند و توسعه این بخش را در تمام مناطق کشور به ویژه آذربایجان غربی رقم زد.

وی شهرستان اشنویه را یکی از مناطق دارای ظرفیت گردشگری در کشور دانست و بیان کرد: شیوه زندگی مردم این منطقه مورد توجه و علاقه جامعه است و باید از این ظرفیت برای توسعه گردشگری و توسعه اشتغال نهایت بهره را برد که استفاده از فناوری اطلاعت در این بخش می تواند موثر باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در اشنویه برای ارائه خدمات بهتر، 39 سایت فناوری اطلاعات و ارتباطات راه اندازی و 100 روستای این شهرستان به خدمات نسل جدید فناوری اطلاعت و ارتباطات مجهز می شود.

وی گفت: در حال حاضر 149 روستای اشنویه به خدمات ارتباطی مجهز است و برای برقراری خدمات نسل جدید ارتباطی، نیازمند همدلی و همکاری مسوولان در اجرای برنامه ششم توسعه هستیم.

وی افزود: 169 سایت فناوری اطلاعت در آذربایجان غربی راه اندازی می شود که 600 روستا را تحت پوشش نسل اینترنت پرسرعت قرار میدهد.

منتظر افتتاح پروژه ای نمی‌مانیم و به محض تکمیل وارد مدار می کنیم

وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات با بیان اینکه منتظر افتتاح پروژه ها نمی مانیم و‌ به محض تکمیل، آن را برای استفاده وارد مدار می کنیم، گفت: اگر می خواهید درک کنید که چه اقدامات و دستاوردهایی در طی چند سال اخیر افتاده دیتای گوشی خود را برای لحظاتی خاموش کنید تا به پنج سال گذشته برگردید.

محمدجواد آذری جهرمی در دومین روز از سفرش به استان آذربایجان غربی بعد از اشنویه به شهرستان میاندوآب رفت و بعد از ادای احترام به شهدای این شهرستان در شورای اداری میاندوآب شرکت کرد و گفت: توسعه زیرساخت های ارتباطی را مهمترین وظیفه خود دانستیم چراکه این بخش، زیرساخت توسعه سایر بخش هاست.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ علیرغم تمام تلاش ها در گذشته دستاوردهای حوزه ارتباطی آنچنان شایسته مردم نبود، افزود: در سال ۹۲ تنها ۳۰۰هزار مشترک پهن باند داشتیم که اکنون بیش از ۶۷ میلیون کاربر پهن باند داریم و بیش از ۲۳هزار تیم توسعه دهنده نرم افزارهای موبایل مشغول فعالیت هستند.

آذری جهرمی برای درک اتفاق هایی که در دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات رخ داده از همه خواست تا دیتای موبایل ها را لحظاتی خاموش کنند تا به پنج سال پیش برگردند، تصریح کرد: بهترین فرصت برای کشورها بزرگ تر شدن اقتصاد کشورها است که فناوری اطلاعات با بهبود بهره وری آن را امکان پذیر می کند.

وزیر جوان کابینه دوازدهم با اشاره به وضعیت ثبت نام دانشگاه ها و پرداخت های بانکی در گذشته، اظهار کرد: هدف مسوولان عالی کشور و درخواست مردم مقابله با رانت، فساد و تبعیض است که امروز فناوری اطلاعات به کمک حکمرانی می تواند آنرا حل کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه با اتصال سامانه های حکومتی می توان جلوی فساد را گرفت، خاطر نشان کرد: زمانی که مجلس تصویب کرد دولت باید تا پایان برنامه ششم توسعه دسترسی ۹۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار را فراهم کند خیلی ها می گفتند که روستاها نیازمندی های دیگری چون آب و برق دارند و‌ ارتباطات الزامات آنها نیست.

وی افزود: اما امروز‌ می فهمیم که تصمیم مجلس هوشمندانه بوده است.

وزیر ارتباطات از برنامه ریزی برای اجرای سه پروژه بهبود وضعیت ارتباطی در سطح استان خبر داد و گفت: ما منتظر افتتاح پروژه ها نمی مانیم و با تکمیل هر پروژه آن را وارد مدار می کنیم چراکه ارتباطات نیاز مردم است و بعد، گزارش آن را به مردم می دهیم.

مسائل و مشکلات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شهرستان مهاباد بررسی شد

مسائل و مشکلات بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شهرستان مهاباد با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاندار آذربایجان غربی مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه که در محل فرمانداری مهاباد برگزار شد، گفت: مسوولان باید مصوبه های جلسات خود را به صورت صحیح، کامل و به موقع اجرا کنند و پس از اتمام، آن را به مقام مسوول خود گزارش دهند تا مردم به درستی در جریان مسایل و برنامه ها قرار گیرند.

محمدجواد آذری جهرمی افزود: بخشی از گزارش هایی که توسط مسوولان مخابرات به این وزارتخانه ارسال می شود با مطالبه ها و گلایه های مردم تطابق ندارد.

وی با اشاره به مشکلات ارتباطی محورهای مهاباد به پیرانشهر، سردشت و بوکان گفت: هشت سایت جدید در این سه محور برای پوشش تلفن همراه تا پایان سال احداث می شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه بدترین مسیر منطقه مربوط به محور پیرانشهر - مهاباد است، گفت: 17 کیلومتر از این مسیر تحت پوشش هیچ اپراتوری نیست و بر این اساس باید جزو اولویت های کاری ارتباط جاده ای قرار گیرد.

وی اضافه کرد: مسیر مستقیم پست مهاباد به ارومیه نیز از اول شهریور افتتاح شده است که سرعت انتقال مبادلات پستی را افزایش می دهد.

بهره برداری از پروژه های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی

پنج پروژه بزرگ ارتباطی در آذربایجان غربی با سرمایه گذاری بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات پنج پروژه بزرگ ارتباطی آذربایجان غربی را با سرمایه گذاری بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان افتتاح کرد.

دو پروژه نخست، احداث ۳۶۰ سایت نسل سوم و ۲۸۰ سایت نسل چهارم تلفن همراه بود تا تمام شهرهای استان آذربایجان غربی تحت پوشش شبکه پهن باند قرار گیرند.

همچنین در پروژه دیگری بیش از ۱۵۰ کیلومتر فیبرنوری میان شهرهای این استان احداث ‌شد تا شهرهای این استان با پیوستن به شبکه فیبرنوری کشور از پایداری ارتباطی برخوردار شوند.

دو پروژه دیگر نیز مجهز کردن ۶۱۵ روستای این استان به تلفن ثابت و اینترنت خانگی و همچنین توسعه خدمات دولت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی از طریق نصب و راه اندازی شش دستگاه ATM در روستاهای آذربایجان غربی بود.

همچنین با برنامه ریزی صورت گرفته اجرای سه پروژه ارتباطی در این استان شروع بکار کرد تا در پایان سال وضعیت شاخص های فناوری اطلاعات بهبود چشمگیری پیدا کند.

این پروژه ها شامل امکان ارتباطات تلفن ثابت و اینترنت خانگی برای ۱۷۶ روستا، توسعه خدمات پهن باند موبایل برای ۶۰۰ روستا و نیز تکمیل پوشش جاده ای برای ۲۰۰ کیلومتر از جاده‌های کوهستانی فاقد پوشش با سرمایه‌گذاری ۱۵۴ میلیارد تومانی است که عملیات اجرایی آنها با حضور وزیر ارتباطات آغاز بکار کرد.

آذربایجان غربی در شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهم بازار در کشور پنجم‌ است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از نظر شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهمی از بازار استان آذربایجان غربی در رتبه پنجم کشوری قرار گرفته است، گفت: وضعیت نامناسب شاخص فناوری اطلاعات این استان ناشی از میزان پایین سوادآموزی در روستاهای آذربایجان غربی است هرچند این استان از زیرساخت ارتباطی مناسبی برخوردارست.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات در شورای اداری ارومیه با اشاره به اقدامات خوبی که برای توسعه فضای ارتباطی کشور در گذشته انجام شده است، اظهار کرد: این اقدامات توسعه ای در دولت یازدهم و‌ دوازدهم شیب تندی به خود گرفت بطوریکه تعداد روستاهای دارای ارتباطات کامل از ۳۵ درصد در دولت دوازدهم به حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه امروز همه 42شهر استان آذربایجان غربی به خدمات نسل سوم و‌چهارم تلفن همراه مجهز هستند، افزود: در سال ۹۶ پهنای باند ورودی به استان ۸۱ گیگابیت بر ثانیه بود که با توسعه صورت گرفته این میزان‌ به ۳۴۶ گیگابیت بر ثانیه رسید. ضمن اینکه ظرفیت پهنای باند به بهره برداری رسیده نیز از ۲۷ به ۱۳۴ گیگابیت بر ثانیه ارتقا پیدا کرد.

آذری جهرمی با اشاره به ترانزیت ۷۰ درصد اینترنت کشور عراق از ایران، اظهار کرد: بیشتر این ترانزیت از مرز پیرانشهر در استان آذربایجان غربی صورت می گیرد.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید از مناسب بودن توسعه ارتباطی مناسب در شهرهای این استان گفت و ادامه داد: به همین دلیل کمبودها در روستاهای این استان بیشتر احساس می‎شود.

آذری جهرمی با اشاره به دسته بندی انجام شده روستاهای کشور و آذربایجان غربی بر اساس وضعیت ارتباطی آنها گفت: دسته اول روستاهایی که دارای ارتباطات کامل هستند یعنی از اینترنت و تلفن ثابت و تلفن همراه برخوردارند که در این استان ۲۸ درصد روستاها در این دسته قرار دارند، دسته دوم دو ارتباطی که ۳۴ درصد را تشکیل می دهند، دسته سوم تک ارتباطی که ۳۴ درصد و دسته چهارم فاقد هرگونه ارتباط هستند که در مجموع ۴ درصد روستاهای استان را شامل می شوند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه شاخص های مشخص شده در ۶۴ هزار روستای سراسر کشور به صورت میدانی مورد اندازه گیری قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که در دسته اول یعنی روستاها با ارتباطات کامل به طور متوسط در کشور ۴۴ درصد روستاها چنین هستند اما در آذربایجان غربی ۲۸ درصد روستاها دارای ارتباطات کامل هستند. درگروه دوم نیز نرخ متوسط در کشور ۱۷ درصد اما در آذربایجان غربی ۳۴ درصد هستند. در گروه سوم نیز متوسط کشوری ۳۰ درصد اما نرخ این استان ۳۴ درصد است و در نهایت درحالی در آذربایجان غربی ۴ درصد روستاها فاقد ارتباط هستند که متوسط این نرخ ۷ درصد است.

وی با بیان اینکه با وجود وضعیت بهتر ارتباطات روستاهای آذربایجان غربی نسبت به متوسط کشوری اما شاخص فناوری اطلاعات این استان بدلیل نرخ پایین سوادآموزی در سطح استان در نیمه پایینی جدول قرار دارد.

وزیر جوان با بیان اینکه از نظر شاخص توسعه کسب و کار و دریافت سهم بازار استان آذربایجان غربی در رتبه پنجم قرار گرفته است چراکه در یک سال گذشته در اقداماتی ویژه ۲۲۰ میلیارد تومان در این استان سرمایه گذاری شد.

توجه ویژه وزارت ارتباطات به آذربایجان غربی ضروری است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: توجه ویژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این استان ضروری است و امیدواریم با تحقق این امر، شاخص های این بخش بیش از پیش ارتقا یابد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، افزود: مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذربایجان غربی می تواند با سرمایه گذاری مناسب این وزارتخانه و اختصاص اعتبار مناسب حل شود.

وی اضافه کرد: فناوری اطلاعات زیرساخت توسعه بخش های دیگر به شمار می رود و می توان با ارتقای شاخص های این بخش، شاهد رشد دیگر بخش ها در آذربایجان غربی بود.

وی با اشاره به فاصله آذربایجان غربی از دیگر استان ها در حوزه های مختلف زیرساختی و توسعه ای بیان کرد: این فاصله می تواند با نگاه مناسب وزارتخانه های مختلف و جذب اعتبارات مناسب دولتی پر شود ولی این امر اهتمام ویژه مسوولان دستگاه های اجرایی کشوری و استانی را می طلبد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه توجه به بخش فناوری اطلاعات را موجب شفاف سازی امور دانست و گفت: با اطلاع رسانی شفاف مصوبات، اجرای طرح ها و برنامه های دستگاه های مختلف اجرایی به مردم می توان از بروز فساد جلوگیری کرد و این امر با استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات میسر است.

سیدهادی بهادری افزود: علاوه بر آن، در دنیای امروز موضوع فناوری اطلاعات جزو تجارت های پرسود به شمار می رود و 11 نفر از 15 فرد ثروتمند دنیا در این حوزه فعال هستند.

وی بیان کرد: ایجاد زیرساخت های اینترنت رایگان در فضاها و اماکن عمومی نیز از جمله مواردی است که می تواند در ارتقای شاخص های فناوری اطلاعات و ایجاد رضایتمندی بیشتر مردم موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آذربایجان غربی نیازمند توجه است، اضافه کرد: 711 روستای استان که عمده آنها مرزی است، از آنتن ارتباطی قوی برخوردار نیست.

دیگر نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از نبود تلفن ثابت در روستاهای مرزی آذربایجان غربی انتقاد کرد و ادامه داد: علاوه بر آن، ارتباط اینترنتی در این روستاها نیز با مشکل مواجه است و باید تمهیداتی برای رفع این مشکلات اندیشیده شود.

نادر قاضی پور با اشاره به بهره مند نبودن بسیاری از روستاییان از خدمات پست بانک در آذربایجان غربی گفت: این بانک باید در روستاها بیش از شهرها خدمت رسانی کند در حالی که این روند برعکس شده است و شهروندان بیش از روستاییان از خدمات آن بهره مند هستند.

آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری اختصاصی شهرداری ارومیه

مراسم آغاز عملیات اجرایی فیبر نوری اختصاصی شهرداری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در میدان انقلاب ارومیه با حضور شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه، استاندار استان آذربایجان غربی و مسئولان دولتی و شهری استان به زمین خورد.

عصر دیروز؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به افتتاح آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری اختصاصی شهرداری ارومیه با هزینه اجرایی چهارصدمیلیاردریال و با سرمایه گذاری بخش خصوصی کرد.

پروژه اختصاصی فیبر نوری شهرداری ارومیه در فاز نخست به طول 67 کیلومتر توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری و با مشارکت بخش خصوصی در مدت یکسال اجرا می شود که این پروژه تنها یکی از 13 پروژه شهر هوشمند ارومیه بوده که 12 پروژه از این تعداد آماده افتتاح و بهره برداری هستند.

ارومیه جزء پنج شهر نخست کشور در حوزه شهر هوشمند بوده و با اقدامات سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری ارومیه شاهد ارتقاء خدمات رسانی در حوزه های مدیریت شهری به شهروندان و کاهش مراجعات مردم به شهرداری و همچنین توسعه دولت الکترونیک خواهیم بود.

امکان توسعه خدمات الکترونیک، فراهم سازی بستر اصلی پیاده سازی اینترنت اشیاء در سطح شهر، تأمین بستر ارتباط پرسرعت جهت انتقال حجم وسیع اطلاعات میان واحدهای تابعه شهرداری و مراکز تجاری، اداری، آموزشی و مسکونی و ایجاد زیرساخت جهت راه اندازی مرکز کنترل ترافیک از جمله این مزایا هستند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها