آذربایجان غربی

بازگرداندن ۷ درصد کودکان فرزندخوانده

  • چهارشنبه, مرداد 24 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور بیان کرد: هفت درصد کودکانی که به فرزندخواندگی می‌روند، به‌دلایلی همچون بیماری به بهزیستی بازگردانده می‌شوند. فرزندپذیری نهادی قانونی است که به موجب آن بین یک یا چند فرزندپذیر و کودکی غیرزیستی رابطه والدینی به‌وجود می‌آید.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، فرزندپذیری در طول تاریخ به‌عنوان یکی از روش‌های حمایت از کودکان بی‌سرپرست وجود داشته ‌است. در اسفند ۱۳۵۳ قانونی با عنوان حمایت از کودکان بدون سرپرست برای قانونی کردن نهاد فرزندپذیری تصویب شد. پیش از تصویب این قانون نیز موارد متعدد فرزندپذیری از طریق شیرخوارگاه‌ها و مراکز غیررسمی انجام گرفته ‌است. بر اساس قانون اولویت به ترتیب با زن ‌و مرد متاهل بدون فرزند، زنان مجرد و زن ‌و مرد دارای فرزند است. زن‌ و مرد متاهلی بدون فرزند تلقی می‌شود که پنج سال از ازدواج آنها گذشته باشد و فرزندی نداشته باشند یا به تشخیص سازمان پزشکی قانونی امکان فرزنددار شدن‌شان وجود نداشته باشد. زنان مجرد نیز تنها می‌توانند سرپرستی کودک دختر را بر عهده بگیرند. رضا رزاقی، روانشناس حوزه فرزندخواندگی از سه هزار و 444 مورد فرزندپذیری از طریق شیرخوارگاه آمنه در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۷۴ خبر می‌دهد. این در حالی است که طی سال‌های اخیر سهولت در مساله فرزندپذیری موجب شده که این روند افزایش یابد. تعداد فرزندپذیری در سال ۱۳۹۵ بالغ بر هزار و 300 مورد گزارش شده ‌است. حال تصور کنید که اگر قرار باشد کودکانی که به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند، به بهزیستی بازگردانده شود، چه آسیبی خواهند دید! کودکانی که با امید به داشتن پدر و مادر به خانواده‌ای راه می‌یابند، اما دقیقا همان والدین جا زده و آنها را سر پله اول باز می‌گردانند. گرچه در وهله اول کارشناسان تلاش می‌کنند که خانواده‌ها را از بازگرداندن کودکان منصرف کنند، اما در پاره‌ای موارد تلاش آنها بی‌نتیجه مانده و کودکان از خانواده‌ها جدا می‌شوند. آنچنان که در ماده 25 قانون فرزندخواندگی برای فسخ، شرایطی در نظر گرفته است. بند «ب» این ماده می‌گوید که والدین می‌توانند در صورتی که سوء‌رفتار کودک غیرقابل تحمل شود، اقدام به فسخ آن کنند. این در حالی است که بسیاری از خانواده‌ها در همان مرحله مقدماتی پذیرش فرزند از ویژگی‌ها و مشکلات کودکان خبر دارند و با اطلاع از آنها اقدام به سرپرست شدن می‌کنند، اما در میانه راه منصرف شده و قصد ترک کودکان را دارند. با این حال، باید در این راستا فرهنگ‌سازی کرد. به گونه‌ای که باید خانواده‌ها بدانند که برگرداندن کودکان چه اثراتی ناگواری را به همراه دارد. از این رو از ابتدا با بررسی موشکافانه اقدام به پذیرش فرزند کنند. مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور بیان کرد: بر اساس قانون اگر کودک از مراکز نگهداری بهزیستی به فرزندخواندگی برود، امکان برگرداندن آن وجود دارد که در این میان حدود هفت درصد کودکان به بهزیستی بازگردانده می‌شوند. محمد نفریه اظهار کرد: ابتلای کودکان فرزندخوانده به بیماری‌ مانند عقب‌ماندگی و معلولیت، ایدز، هپاتیت و... بیش از دلایل روحی و روانی عامل بازگرداندن آنها از سوی والدین جدید است. او عنوان کرد: همچنین دلایل مختلفی مانند پیدا شدن رد و نشانه‌ای از پدر و مادر واقعی کودک و احراز صلاحیت مجدد یا استحقاق پدر و مادر از فرزندخواندگی بازگردانده می‌شوند. مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور افزود: البته چون بر اساس قانون این بازگرداندن وجود دارد، در همان ابتدای تحویل کودک به والدین اطلاع داده می‌شود. نفریه با بیان اینکه قوانین فرزندخواندگی تسهیل شده اضافه کرد: روند فرزندخواندگی افزایش یافته است.

شروط فرزندخواندگی

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی درباره شروط فرزندخواندگی توضیح داد: از جمله شروط فرزندخواندگی این است که امکان شناخت هیچ‌ یک از پدر، مادر و جد پدری آنها وجود نداشته باشد، پدر، مادر، جد پدری و وصی منصوب از سوی ولی‌قهری آنها در قید حیات نبوده یا افرادی که سرپرستی آنها به موجب حکم مراجع صلاحیت‌دار به سازمان سپرده شده و تا زمان دو‌ سال از تاریخ سپردن آنها به سازمان، پدر، مادر، جد پدری یا وصی منصوب از سوی ولی‌قهری برای سرپرستی آنها مراجعه نکرده باشند. به گزارش فارس، او ادامه داد: همچنین از دیگر شروط فرزندخواندگی نبود صلاحیت سرپرستی از سوی پدر، مادر، جد پدری یا وصی منصوب از سوی ولی‌قهری است که به تشخیص دادگاه باید تایید شود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در کودکان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها